MKS Piaseczno stawia na wychowanków. To się naprawdę opłaca!

0

PIASECZNO Polski Związek Piłki Nożnej postanowił premiować kluby, które wcielają do swoich drużyn seniorskich juniorów i wychowanków. Stworzono specjalny program dzięki któremu kluby korzystające z usług młodzieży będą mogły otrzymać nagrody pieniężne


W MKS Piaseczno dwie trzecie drużyny to wychowankowie

Od lat słychać głosy, że słabość polskiej ligi wynika m.in. z tego, że kluby zamiast stawiać na młodych piłkarzy, którzy powinny się ogrywać i poprawiać swoje umiejętności, wolą zakontraktowywać doświadczonych seniorów, często znajdujących się na końcu swojej piłkarskiej drogi. W ubiegłym sezonie Mazowiecki Związek Piłki Nożnej niespodziewanie anulował obowiązek wystawiania w drużynach seniorskich grających w czwartej lidze przynajmniej dwóch młodzieżowców. Po protestach klubów, obowiązek ten w tym sezonie został przywrócony. Chodzi o zawodników urodzonych w roku 1998 i młodszych.

PZPN premiuje grę juniorami

Do wystawiania juniorów w drużynach seniorskich zachęca także PZPN. Na początku sezonu związek podjął uchwałę o wprowadzeniu w czwartej lidze regulaminu PRO Junior System.
– Jego celem jest promowanie młodych piłkarzy i wspieranie jakości szkolenia na tym poziomie rozgrywek poprzez premiowanie występów juniorów, a w szczególności wychowanków w drużynach seniorskich – wyjaśnia Artur Maicki z MKS-u Piaseczno. Polega to na tym, że kluby, wystawiając do składu młodych zawodników, otrzymują za to punkty. Według regulaminu każda minuta gry juniora (zawodnik urodzony w 2000 roku i młodszy) daje jeden punkt, a każda minuta gry wychowanka (zawodnik urodzony w roku 2000 i młodszy oraz szkolony w danych klubie przez okres minimum 3 lat) daje dwa punkty. Na końcu sezonu punkty zostaną zsumowane. Pięć klubów, które zdobędą ich najwięcej, otrzyma od PZPN-u nagrody pieniężne w wysokości od 5 tys. zł do 35 tys. zł. Dla mniejszych klubów może to być całkiem niezły zastrzyk gotówki.

CZYTAJ TAKŻE:  Wraca czwarta liga! Mecz już w najbliższą sobotę

W MKS Piaseczno przeważają wychowankowie

W tej chwili w pierwszej drużynie seniorów MKS-u Piaseczno gra 8 młodzieżowców, wśród których jest 4 juniorów, w tym 3 wychowanków.
– W całej 21-osobowej kadrze MKS-u jest 14 zawodników, którzy są wychowankami klubu – podkreśla Artur Maicki. – Dwie trzecie naszej drużyny to zawodnicy wyszkoleni w Piasecznie.
Nie ma chyba drugiej takiej drużyny na Mazowszu, której pierwsza drużyna grająca w IV lidze w dwóch trzecich składałaby się z wychowanków. To świadczy o bardzo dobrym szkoleniu młodzieży.
Co ciekawe, strategia przyjęta przez klub może opłacić się nie tylko finansowo, ale – jak się okazuje – przekłada się także na dobre wyniki sportowe. W tej chwili drużyna seniorów znajduje się na trzecim miejscu w tabeli i dawno nie miała tak dobrego początku sezonu. Najbliższy mecz MKS zagra już dziś o godz. 16.00 w Piasecznie z liderem IV ligi Pogonią Grodzisk. Wcześniej, bo o godz. 11 w Chylicach druga drużyna MKS-u zmierzy się z Laurą.

CZYTAJ TAKŻE:  Wraca czwarta liga! Mecz już w najbliższą sobotę

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię