Młodzi radni działają dla klimatu

3

PIASECZNO W ramach projektu „Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno dla Klimatu” miejscowa młodzież, od kilku miesięcy, angażuje się w pracę na rzecz klimatu w naszym najbliższym otoczeniu. Wnioski z niego płynące będą z kolei przekazane dalej „dorosłej” Radzie Miejskiej

Pierwszym etapem inicjatywy były dwa szkolenia przeprowadzone przez fundację Civis Polonus dla młodzieżowej rady, z których pierwsze miało na celu rozwinięcie u przedstawicieli młodzieży umiejętności liderskich oraz pracy w grupie.

– Podczas drugiego szkolenia wyszliśmy w teren, aby zauważyć jakie rozwiązania dotyczące np. wykorzystania wody deszczowej czy zazieleniania obszaru w pobliżu Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno dotychczas zastosowano, a na co trzeba zwrócić jeszcze uwagę – mówi Vładzia Zelenko, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno.

Kolejnym krokiem pracy nad projektem było spotkanie z delegacjami samorządów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu gminy w celu zapoznania ich z tematyką działań oraz przygotowania reprezentantów do przeprowadzenia audytów klimatycznych w szkołach. Dokonano wówczas wyboru radnych zajmujących się współpracą oraz wsparciem poszczególnych szkół podczas audytów. Następnie grupy projektowe ze szkół opracowały raporty z przeprowadzonych narad, w których przedstawiły MRGP swoje wnioski. W ramach marcowej Piaseczyńskiej Narady Klimatycznej w Bibliotece Publicznej w Piasecznie odbyła się z kolei dyskusja o zaistniałych problemach środowiskowych oraz proponowanych rozwiązaniach.

– Następnie my, jako młodzieżowa rada, wystąpimy z inicjatywą uchwałodawczą dotyczącą wyników naszej pracy do lokalnych organów administracji – zapowiada Vładzia Zelenko.

Tyl.

Decydujemy o przyszłości świata


Z Vładzią Zelenko, przewodniczącą Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno, rozmawia Grzegorz Tylec

Dlaczego młodzieżowa rada zdecydowała się ostatnio mocniej zająć tematyką ekologiczną?
Młodzi radni dobrze zdają sobie sprawę z tego, że żyjemy w czasach dużych i gwałtownych zmian. Jeszcze 20 lat temu nie moglibyśmy zauważyć w społeczeństwie trendu związanego ze środowiskiem i klimatem, który w dzisiejszych czasach jest bardzo widoczny. Jego aktualny stan zaczyna martwić nie tylko ludzi młodych, ale i osoby starsze, które coraz częściej zwracają uwagę na oszczędzanie wody, poprawną segregację śmieci czy marnowanie jedzenia.

Co konkretnie chcielibyście zrobić dla poprawy klimatu w naszym lokalnym środowisku?
Podstawą popularyzacji proekologicznych zachowań jest edukacja, dlatego cieszę się, że możemy realizować projekt, w którym jednocześnie możemy skupić się na zmianie stanu aktualnego, jak i edukacji. Na ten moment mogę powiedzieć, że spora grupa młodzieży z całej gminy zainteresowała się naszą inicjatywą, więc liczę na to, że siła jego oddziaływania na lokalną społeczność będzie znacząca.

Czy, twoim zdaniem, młodzieżowa rada ma realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość?
Pod koniec zeszłego roku z sukcesem realizowaliśmy zadanie „Piaseczno dla młodzieży”, w efekcie którego udało się nam wprowadzić pięć młodzieżowych inicjatyw do budżetu gminy na ten rok. Mam nadzieję, że efekty tegorocznego działania przebiją znaczący sukces „Piaseczna dla młodzieży”. Osobiście bardzo lubię takie projekty ze względu na to, że aktywizują one całą radę, co znacząco wpływa na współpracę z piaseczyńskim środowiskiem młodzieżowym. Tematyka klimatu jest dla mnie również bardzo ciekawa, bo tak naprawdę decydujemy o przyszłości świata, w którym mieszkamy. Znaczące jest też to, że jesteśmy szóstą młodzieżową radą w Polsce, która realizuje taki projekt. Tak innowacyjne działanie znacząco wpływa na prestiż naszej organizacji, jak i całej gminy. Osobiście bardzo cieszy mnie ten fakt i mam nadzieję, że projekt przełoży się na znaczące zmiany w naszej piaseczyńskiej społeczności lokalnej.

3 KOMENTARZE

  1. „Vładzia Zelenko, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno”
    ======================================================
    Czyżby rodzice Pani Vładzi mieli zdolności profetyczne? 😉

    Myślę, że czas już rozpocząć poważniejszą karierę polityczną, wzorem byłego starosty Guta albo młodego Muszyńskiego.

    Oni zaczęli „być przy władzi” tuż po dwudziestce. Ostatnio trochę im się pogorszyło, bo ich starsi partyjni „sponsorzy” stracili wpływy, ale że łaska pańska na pstrym koniu jeździ, to mogą jeszcze triumfalnie powrócić.
    I znów „być przy władzi” – może razem z Panią Vładzią…?

    P.S. Ten leżący brodaty drągal to też młodzieżowiec? Chyba w kategoriach Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, gdzie młodzieżą było się do 35 roku życia?

    P.S.2. Na wspólnym zdjątku tej całej młodzieżowej rady nie dostrzegam jej przewodniczącej. Czyżby już dystansowała się od tego – za przeproszeniem – gówniarstwa?

    Jeśli tak, to respect. Bardzo rozsądnie. Żeby wspinać się skutecznie „do władzi”, trzeba niekiedy robić po głowach jakichś gówniarzy, gnojków, pacanów, pospolitych głupków i innych takich – ale już niekoniecznie się z nimi fotografować, bo jeszcze kiedy ktoś to „wyciągnie”…

    Zamierzam z uwagą obserwować obiecującą karierę Pani Vładzi 🙂

  2. Na rynek pracy wchodzi pokolenie 'Z’, korzystające tylko z tego co wypracowali rodzice, dojrzewa pokolenie 'AE’ (aktywista ekologiczny). Bez pracy ale wygadane słowami bez treści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię