Mniejszość azjatycka częścią lokalnej społeczności

0

LESZNOWOLA Wczoraj w szkole w Mrokowie odbyła się konferencja pt. „30 lat polskiej transformacji – integracja diaspory azjatyckiej na Mazowszu”. W wydarzeniu wziął udział były wicepremier Janusz Piechociński, obecnie prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja


Konferencja rozpoczęła się od występów wietnamskich artystów. Następnie głos zabrała wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik, która przedstawiła Lesznowolę jako gminę wielokulturową.
– Priorytetem naszego samorządu jest tworzenie przyjaznych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, ale także podejmowanie działań przyczyniających się do integracji społecznej – mówiła. – Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie inspiracją do nawiązywania nowych relacji biznesowych.


Zaproszonych do Mrokowa gości, wśród których było nie tylko wielu Wietnamczyków i Chińczyków, ale także Turków, Indonezyjczyków i Koreańczyków oficjalnie powitał Janusz Piechociński.
– Budujemy drogi i mosty do współpracy – zaznaczył. Następnie głos zabrali przedstawiciele ambasad Chin i Wietnamu, którzy podkreślili silne związki z Polską.
– Ostatnich 30 lat to czas wielkiego rozwoju naszego kraju – podsumowała Aleksandra Hanzel, która reprezentowała marszałka województwa Adama Struzika. – Mazowsze jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej. Doceniamy wkład społeczności azjatyckiej w ten proces.
Konferencję zdominowały liczne prezentacje. Najpierw dr Elżbieta Kazubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania, mówiła o potrzebie współdziałania i priorytetach inwestycyjnych, które w przyszłości mogą zaowocować jeszcze lepszą współpracą. Potem przedstawiciele Chin i Wietnamu opowiedzieli trochę o swoich społecznościach, mieszkających od lat w Polsce (wielu Chińczyków i Wietnamczyków żyje w gminie Lesznowola i prowadzi interesy w Wólce Kosowskiej). Było też sporo o samym centrum przy ul. Nadrzecznej, które ma szansę stać się w przyszłości nie tylko ośrodkiem handlowym, ale także miejscem aktywności społecznej.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię