Moda na recykling. Elegancko i ekologicznie

1

KONSTANCIN-JEZIORNA W czwartkowe popołudnie z inicjatywy Europejskiej Platformy Recyklingowej odbyły się warsztaty edukacyjne „Moda na recykling”, w których wzięli udział uczniowie z 6 gminnych szkół

To już druga edycja „Mody na recykling” – wyjątkowych warsztatów ekologicznych, podczas których uczniowie dzięki pracy twórczej uczą się prawidłowo postępować z elektroodpadami. Nad zajęciami polegającymi na tworzeniu kreacji z elektroodpadów czuwała projektantka Anna Kubisz.
Na każdych warsztatach przygotowujemy stylizację, wykorzystując elektroodpadów – mówi projektantka. – Tak naprawdę to tylko pretekst, by mówić o ekologii i wyjaśnić dzieciom czym jest sprzęt elektryczny i elektroniczny i jak z nim postępować, by nie stanowił zagrożenia dla środowiska. Chcemy by uczniowie mieli świadomość, że jeśli odpady trafią do specjalnego zakładu przetwarzania będzie można surowce powtórnie wykorzystać, by chronić zasoby naturalne.

Wyjątkowe warsztaty w wyjątkowej gminie

Ostatnio robiliśmy suknie z aluminiowych opakować do telewizorów, dziś będziemy robić kurtkę z płytek drukowanych, czyli wykorzystamy układy scalone z różnego rodzaju urządzeń, elementy miedziane, kable i przewody – zapowiedziała Anna Kubisz. –  Finał akcji, który przewidujemy we wrześniu będzie polegał na tym, że gwiazdy założą kreacje przygotowane podczas warsztatów, pokazując, że tak naprawdę nie ma znaczenia ani marka, ani drogocenność materiałów, ale oryginalność stylizacji zrobionych z sercem i dużą dozą kreatywności. Z czegoś co nadawało się tylko do wyrzucenia, może powstać coś naprawdę fajnego.
Uczestników warsztatów powitał wiceburmistrz Konstancina-Jeziorny Dariusz Zieliński.
Mieszkacie w gminie wyjątkowej, jedynym uzdrowisku na Mazowszu – podkreślił. – To w pewien sposób nas nobilituje, ale i daje poczucie wielkiej odpowiedzialności. Myślę, że jesteście pokoleniem, które będzie wychowane w odpowiedzialności dla środowiska. To nie tylko „moda na recykling”, ale „moda na życie”. Jeśli chcemy żyć przyjemnie i zdrowo to musimy o nasze środowisko zadbać – przekonywał wiceburmistrz.
Dariusz Zieliński wspomniał też o ekologicznych walorach budynku urzędu miasta, w którym odbywały się zajęcia.
Tutaj nigdzie nie widać centralnego ogrzewania – zwrócił uwagę wiceburmistrz. – Zastosowane są pompy ciepła, dzięki którym energię czerpiemy z wnętrza ziemi. W ciekawy sposób pozyskujemy wodę, którą wykorzystujemy do celów sanitarnych. Jest to deszczówka. Dziś tego nie widać, ale gdy przyjdzie wiosna dach budynku urzędu się zazieleni i rozkwitną kwiaty. Dzięki temu zwiększyliśmy powierzchnię biologicznie czynną. Te wszystkie rozwiązania nie są po to, by nas wyróżniać, ale by służyć drugiemu człowiekowi. Myślę, że te zajęcia też będą służyły, zarówno wam jak i kolejnym pokoleniom – dodał wiceburmistrz Zieliński, a następnie przywitał organizatorów, uczestników warsztatów oraz zaproszonych gości.

Kreatywność z przesłaniem

Zanim przystąpiono do pracy twórczej głos zabrała Aleksandra Becmer, specjalistka z Europejskiej Platformy Recyklingowej, która w niezwykle przystępny i sympatyczny sposób opowiedziała o tym, jak należy postępować z elektroodpadami. Wystąpiła w kreacji zrobionej z samochodowych poduszek powietrznych. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że zużyty sprzęt można oddawać w miejscach zakupu nowego albo w PSZOK-u, który znajduje się w każdej gminie. Uczniowie udowodnili, że świetnie orientują się jakie kolory mają pojemniki przeznaczone na poszczególne rodzaje odpadów.
Po części edukacyjnej przyszła pora na kreatywną zabawę. Uczestniczy warsztatów przystąpili do pracy nad tworzeniem garderoby z wykorzystaniem elektroodpadów. Akcja ekologiczna podobnie jak w ubiegłym roku, zostanie przeprowadzona w 8 gminach. Jakie gwiazdy w tym roku przymierzą oryginalne kreacje przygotowane przez uczniów? To będzie niespodzianką. W finał poprzedniej edycji włączyły się m.in. Barbara Kurdej-Szatan, Katarzyna Skrzynecka, Zygmunt Chajzer, Mandaryna, Anna Popek, Monika Miller czy Ruda z Red Lips.

Adam Braciszewski

1 KOMENTARZ

  1. ” Uczniowie dowiedzieli się m.in., że zużyty sprzęt można oddawać w miejscach zakupu ”
    Uczniowie się dowiedzieli ,ale jak zakupiłem nową lodówkę w Górze Kalwarii to starej odebrać nie chcieli bo ich bolą kręgosłupy ! Jak dostali dwie dychy bo na tyle się wycenili zapomnieli o bólu.
    Sklep Góra Kalwaria.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię