„MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT” – NOWE MEDIA DLA MŁODZIEŻY. „WARSZTATY DZIENNIKARSTWA OBYWATELSKIEGO.”

0

Miło nam poinformować, że rozpoczynamy nowy projekt! Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław w każdy weekend października i listopada, w partnerstwie z Biblioteką Publiczną w Piasecznie organizuje cykl warsztatów dla młodzieży zainteresowanej dziennikarstwem i nowymi mediami. Warsztaty odbędą się dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności.

Rozwój nowych mediów, w tym mediów społecznościowych związany jest z ogromną ilością informacji, które atakują nas z każdego nośnika. Bez odpowiednich kompetencji łatwo się w tym pogubić lub błędnie rozumieć przekazy.

Młodzi ludzie aktywnie korzystają z komputerów i smartfonów, reagują emocjonalnie i bezkrytycznie przyjmują wirtualny świat jako ten prawdziwy.

Chcemy pokazać jak poruszać się w chaotycznym świecie cyfrowej cywilizacji, nauczyć jak sprawdzać wiarygodność źródeł i treści, wskazać instrumenty wspierające samodzielną i krytyczną ocenę.

Potencjał naszych dzieci powinien znaleźć ujście w aktywnościach, które mogłyby ten świat zmieniać już teraz. Dziennikarstwo obywatelskie, wpływanie na sądy innych poprzez własną twórczość, to wstęp do budowy społeczeństwa przyszłości, w którym dzisiejsza młodzież będzie mogła żyć na własnych warunkach już jako dorośli – mówi prezeska stowarzyszenia PNJ Katarzyna Bukol-Krawczyk.

Warsztaty są bezpłatne, przeznaczone dla młodzieży z gminy Piaseczno z klas 7 i 8, które chciałaby rozwijać zainteresowania dziennikarskie. Zajęcia prowadzone będą metodami aktywnymi, angażując uczestników i uczestniczki poprzez doświadczanie. Dzięki temu wzrosną ich kompetencje w działaniu. Początkowo wiodąca rola trenerów/trenerek z czasem przemieni się w rolę wspierającą, a odpowiedzialność za realizację materiałów przeniesie się na uczestniczącą młodzież. Praca będzie miała charakter redakcji edukacyjnej – tak samo jednak jak efekt, ważny będzie również proces edukacyjny i twórczy. Warsztaty trwać będą od 3.10-29.11, w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym w siedzibie Biblioteki Publicznej przy ul. Jana Pawła 55.

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy i uczestniczki:

  • Poznają podstawowe gatunki dziennikarskie,
  • Rozwiną swoje umiejętności szukania tematów i realizacji materiałów dziennikarskich wybranymi metodami,
  • Nabiorą odporności na dezinformację,
  • Staną się wnikliwszymi obserwatorami i obserwatorkami otaczającej ich rzeczywistości,
  • Pozyskają poczucie sprawczości i poznają narzędzie włączania się w życie społeczne w formie dziennikarstwa obywatelskiego.

Zajęcia prowadzone będą przez zespół trenerski:
Maciej Sopyło – absolwent Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, doktorant Instytutu Nauk Prawnych PAN, były dziennikarz gazeta.pl i dziennika „Metro”. Prowadził cykl warsztatów z zakresu cyfrowego bezpieczeństwa, odpowiedzialnego dziennikarstwa, edukacji medialnej i cyfrowej, komunikacji, praw człowieka i umiejętności miękkich – dla młodzieży

Zuzanna Piechowicz – studentka Instytutu Socjologii UW, sekretarz redakcji i dziennikarka Radia TOK FM. Publikowała m.in. w „Wysokich obcasach”, „Podróżach” i magazynie „Kontakt”. Trenerka warsztatów dziennikarskich i z zakresu praw człowieka
Marcin Grudzień – medioznawca i socjolog mediów, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Collegium Civitas oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej. Certyfikowany trener specjalizujący się w zakresie edukacji, mediów, bezpieczeństwa w Internecie, mowy nienawiści w Internecie oraz ICT.

Anna Piekutowska – Dziennikarka, wydawczyni, socjolożka. Pierwszy raz w TOK FM w 2010, po przerwie wróciła na stałe w 2013 roku. Publikowała m.in. w Tygodniku Powszechnym, Oko.press i Polityce.

Jacek Sut – Absolwent łódzkiej Filmówki i Akademii Teatralnej w Warszawie. Aktor, improwizator, reżyser teatralny i telewizyjny, scenarzysta, producent, montażysta i grafik DTP. W lutym br. wydał swą debiutancką powieść pt. „Pod powierzchnią nieba”. Pracuje dla największych stacji telewizyjnych w Polsce, reżyserował prestiżowe wydarzenia eventowe takie jak: otwarcie CH Manufaktura w Łodzi czy Złotych Tarasów w Warszawie.

Więcej informacji: www.pomyslnajozefoslaw.pl
Zapisy: k.krawczyk@pomyslnajozefoslaw.pl
Tel. 505140250

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię