GÓRA KALWARIA Ruszyła przebudowa parterowego domu przy ul. Piłsudskiego 1. Jest duża nadzieja, że w ciągu roku wygląd zmieni też budynek spod „3”. Konserwator zabytków nie godzi się jednak na wszystkie propozycje ratusza i inwestorów


W 2011 roku powstał nowy budynek przy ul. Piłsudskiego 1A

Gminny program zamiany ruder otaczających rynek w kamieniczki, które nie tylko cieszą oko, ale i ożywiają centrum miasta, po kilku latach zaczyna przynosić widoczny efekt. Pięć lat temu władze miasta intratnie wydzierżawiły dwie działki przy ul. Piłsudskiego, na których stały budynki wyłączone z użytkowania i nadające się jedynie do wyburzenia. Inwestor rozebrał je i w zamian postawił estetycznie wyglądające kamienice. Burmistrzowi Dariuszowi Zielińskiemu marzyło się wówczas, że dzierżawcy sąsiednich gminnych nieruchomości ze starymi budynkami będą mieli możliwość wzniesienia domów o zbliżonej wysokości, aby pierzeja ul. Piłsudskiego nabrała urody i klasy. Jednak Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków powiedział „nie”. W jego ocenie ujednolicanie wysokości zabudowy przy ul. Piłsudskiego byłoby „sztuczne” i godziłoby w „cenną spuściznę przedwojennej architektury” miasta. Konserwator zgodził się na rozbiórkę wyeksploatowanych budynków, ale pod warunkiem, że nowe będą bardzo podobne.

Kilka dni temu rozpoczęła się przebudowa domu przy ul. Piłsudskiego 1. Pozostanie parterowy

Ratusz postanowił nie prosić dłużej o pozytywną opinię urzędu ochrony zabytków licząc, że może dzierżawcy budynków je uzyskają.

Nic bardziej mylnego. Inwestor, który wydzierżawił budynek przy ul. Piłsudskiego 1 próbował bezskutecznie przez rok uzyskać od konserwatora zgodę na wzniesienie piętrowej kamienicy.

– Absolutnie nie chciał o tym słyszeć. Tłumaczył, że taka zabudowa charakteryzuje zasobność mieszkańców miasta. Udało mi się jedynie uzyskać zgodę na lukarny w dachu, co pozwoli zagospodarować poddasze – tłumaczy przedsiębiorca.

W przyszłym roku prawdopodobnie nowy wygląd zyska dom przy ul. Piłsudskiego 3

Ratusz właśnie rozstrzyga przetarg na wynajem kolejnej działki z opuszczonym budynkiem – przy ul. Piłsudskiego 3 (dawniej miał tu siedzibę optyk). Jest oferent, także gmina ma postawić mu w umowie warunek, że przebudowa domu ma rozpocząć się najpóźniej za rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię