Muszą płacić jak za garaż, chociaż go nie mają

15

PIASECZNO Państwo Gadomscy mieszkają przy ul. Wilanowskiej w Józefosławiu. Od jakiegoś czasu toczą spór z zarządem wspólnoty mieszkaniowej. Kością niezgody są miejsca garażowe. Małżeństwo, nie mając garażu, płaci takie same koszty eksploatacji jak ich posiadacze. – To niesprawiedliwe – uważają małżonkowie


W budynku mieszkalnym, w którym mieszkają państwo Gadomscy, w garażu podziemnym są 92 miejsca postojowe. Wszystkie są zajęte, ale 10 mieszkańców ma po dwa miejsca garażowe, a 10 nie posiada garażu wcale. Tymczasem wszyscy mieszkańcy, bez względu na to czy mają garaż czy nie, ponoszą takie same koszty eksploatacyjne.
– Nie chcemy płacić za garaże innych osób – mówi Aleksander Gadomski. – Oczywiście zgłaszaliśmy to już zarządowi wspólnoty, ale na nic się to nie zdało. Jak wspólnota nic z tym nie zrobi, pójdziemy do sądu.
Ze społecznego punktu widzenia ci państwo mają rację, jednak z prawnego absolutnie nie – mówi Artur Maicki z zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Marina II. – We wrześniu ubiegłego roku na wniosek osób, które nie posiadają garaży zostało zwołane zebranie właścicieli. Zaproponowaliśmy nowy plan gospodarczy, zgodny z oczekiwaniami niezadowolonych osób. Niestety, większość właścicieli się na niego nie zgodziła. My jako zarząd zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, ale musimy akceptować zdanie większości – wyjaśnia Artur Maicki.

TW

15 KOMENTARZE

 1. Mogą sobie iść do sądu. Koszt utrzymania przestrzeni wspólnych ponoszą wszyscy członkowie wspólnoty zgodnie z wysokością udziału. Równie dobrze mieszkańcy parteru mogliby mówić, że nie będą płacić za sprzątanie piętra, ani za remont dachu, bo do nich nie doleci. 😉

  • Koszt utrzymania części wspólnej jak najbardziej jest ponoszony przez wszystkich członków wspólnoty, natomiast wysokość opłat jaka powinna zostać naliczona jest uzależniona od udziałów jakie mieszkańcy posiadają. Tak poglądowo jeżeli weźmiemy dla porównania dwa jednokowe mieszkania o powierzchni 60 M2 z czego jedno z tych mieszkanie ma dodatkowo dwa miejsca postojowe wpisane w akcie notarialbyn a drugie nie posiada ani jednego to mieszkanie z miejscami postojowymi będzie płaciło większy czynsz niż to które nie ma miejsc postojowych.

 2. Panie Maicki, to zarząd wspólnoty ustalił błędny plan finansowy. To wy nie potraficie tam podzielić kosztu utrzymania garażu na liczbę stanowisk i wystawić każdemu do zapłaty kwotę odpowiadającą liczbie posiadanych miejsc? Nawet taka prosta czynność was przerasta? Jak Pan tak samo pilnuje pieniędzy gminy jak tej wspólnoty to ja się już niczemu nie dziwię.

 3. Prosta sprawa, garaże muszą być zgłoszone do gminy, powierzchnia jest opodatkowana, tego nie da się ukryć, są kary podatkowe. Koszty sprzątania i eksploatacji dotyczą użytkowników, wg. Prawa uchwała nie jest ważna. Wystarczy teraz ją zaskarżyć i wnieść nawet o odszkodowanie. Sprawa wygrana. Podobne historie są znane.

 4. Pracuje w administracji innej wspólnoty i dla mnie to nie pojęte, naliczenia wystawiane są zgodnie z udziałami z aktu notarialnego, co za tym idzie- państwo bez garażu powinni dostawać niższe naliczenia, uwzględniające brak garażu..

 5. Plan gospodarczy został uchwalony przez właścicieli, a nie ustalony przez Zarząd to po pierwsze. Zgodnie z ustawa o własności lokali. Po drugie Zarząd we wrześniu 2022 przedstawił na zebraniu i poddał pod głosowanie kolejny plan gospodarczy konsultowany z grupa osób nie posiadających miejsc parkingowych (zaakceptowany przez te osoby) . Większość właścicieli głosowała przeciw, dlatego zaliczki są płacone według planu uchwalonego w czerwcu 2022. Moim zdaniem postępujemy w 100 proc zgodnie z prawem . Dopóki plan gospodarczy, zaakceptowany przez większość właścicieli nie zostanie zakwestionowany przez Sąd jest zgodny z prawem . Czas na zaskarżenie uchwały minął – nikt tego nie zrobił. Jeśli chodzi o finanse Gminy, to za nie z prawnego punktu odpowiada Burmistrz i Skarnik. Ja jestem tylko jednym z radnych . Każda uchwała gminna oraz finanse Gminy są na bieżąco kontrolowane przez RIO.

  • Już ktoś Panu odpowiedział – błędnie naliczyliście zaliczki, niezgodnie z naliczenia z udziałami z aktu notarialnego. Właściciele uchwalili błędny plan gospodarczy, a ci, którzy na nim zyskali oczywiście byli za, i w ich interesie nie leżało zaskarżanie takiej uchwały albo inna interwencja. Inni liczyli na wasz profesjonalizm. Gdybyście byli uczciwi, to sami naprawilibyście swój błąd, a nie liczyli na to, że ktoś będzie zaskarżał uchwałę, do której doprowadziliście. Sąd jest w stanie odwrócić obecny stan rzeczy, ale Wy, jako zarządca (nie wiem, czy są jakieś powiązania z firmą administrującą), już wyrobiliście sobie renomę jako zarząd niekompetentny.

 6. Panie Maicki, podstawą naliczania opłat we wspólnocie mieszkaniowej są udziały poszczególnych właścicieli lokali. Jeżeli państwo Gadomscy nie mają w akcie notarialnym udziału w miejscach garażowych to nie mają naliczen. Oczywiście opłata eksploatacyjna jest częścią składową każdego czynszu. Natomiast wysokość czynszu jest uzależniona od wysokości udziałów jaki każdy z mieszkańców posiada. Proponuję zatrudnić odpowiedniego administratora który zajmie się prowadzeniem spraw wspólnoty.

 7. No, a jakie mogły być wyniki głosowania skoro 82 przeciw 10 głosowało? Ale jaja!!!
  „Zaproponowaliśmy nowy plan gospodarczy, zgodny z oczekiwaniami niezadowolonych osób. Niestety, większość właścicieli się na niego nie zgodziła.” 😂

 8. Wyjaśnienie wymaga fakt jak to się stało , że w Wspólnocie powstały przepisy krzywdzące
  część mieszkańców .Od maja 2021 roku zaczął działać nowo wybrany Zarząd na czele z panem Arturem Maickim po objęciu „władzy ” po poprzednim zarządzie zaczął urzędowanie od zmiany przepisów dotyczących płatności za garaże . Zniesiono płatność za boks garażowy i uznano garaże za część wspólną za którą płacą wszyscy .W ten sposób Ci co nie posiadają garaży zostali zmuszeni do płacenia za cudze garaże .
  Zmiana ta jest niezgodna z prawem i na pierwszy rzut oka wydaje się absurdalna , nie widać
  sensu po co wprowadzono taką zmianę .
  Sens tej zmiany widać dopiero gdy weżmie sie pod uwagę fakt ,że pan Artur Maicki ma dwa garaże . Po co ma płacić sam za swoje garaże jeśli może włączyć do płatności sąsiadów .
  Tłomaczenie że garaże stanowią część wspólna jet nadużyciem i jest niezgodne z prawem .
  Garaże deweloper wyłączył z części wspólnej i sprzedał aktem notarialnym poszczególnym mieszkańcom do ich wyłącznego korzystania .
  Zarząd ,który wybraliśmy w maju 2021 r wydał jako następne zarządzenie przyznające każdemu członkowi zarządu wynagrodzenie w kwocie 6000 zł rocznie .
  Poprzedni zarząd pracował bez dodatkowego wynagrodzenia .
  Nieświadomie wybraliśmy sobie zarząd , który powoli uwłaszcza się na majątku wspólnoty.

 9. Panie Macieju proszę o kontakt . Chętnie z Panem porozmawiam i wyjaśnię , bo to co Pan pisze w wielu miejscach ma albo zla narracje , albo mija się z prawda. Poprzedni Zarząd i Obecny to te same osoby. W sprawie zwrotu kosztów / wynagrodzenia . Zarząd nie wydał żadnego zarządzenia, tylko właściciele podjęli taka uchwale . W każdej chwili mogę zrezygnować z pracy dla naszej Wspólnoty jeśli to komuś to przeszkadza, w marcu / kwietniu będzie zebranie . Odpowiadając Pani Oli wszystkie naliczenia są wykonywane wg udziałów – zapraszam właścicieli do sprawdzenia . To developer ustanowił garaże częścią wspólna , proszę przeczytać akty notarialne. Natomiast jeśli chodzi o moje płatności – to proszę przedstawiać cała prawdę a nie częściowa. Nowy plan gospodarczy zakładał obniżkę stawki za 1m2 mieszkania z 5,35 do 4,0 PLN plus osobne opłaty za miejsca parkingowe . W moim przypadku ( duży metraż ) spadek zaliczki byłby na poziomie opłaty za dwa miejsca. parkingowe . Dlatego piszmy cala prawdę nie manipulujemy faktami . Z mojego punktu widzenia ta zmiana nie miała żadnego znaczenia . Spotkam się z każdym i jestem gotowy na każda merytoryczna dyskusje – Zapraszam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię