GÓRA KALWARIA Pierwsza niepubliczna szkoła muzyczna I stopnia w gminie w sobotę 28 kwietnia uczciła 5 lat swojego istnienia. Jej społeczność świętowała jak najlepiej potrafi – śpiewem i muzyką, głównie klasyczną. Uroczystości patronował portal Piasecznonews.pl


Trwający około 2,5 godziny koncert obejrzało kilkadziesiąt związanych ze szkołą osób oraz gości. Kino Uciecha na ten czas zamieniło się w salę koncertową, w której królowały piękny, klasyczny śpiew, dźwięk pianina, skrzypiec, gitary klasycznej i elektrycznej, a także perkusji.

Wyśpiewany dyplom  

 

 

Historia jedynej placówki muzycznej w Górze Kalwarii jest nierozerwalnie związana z Aleksandrą Puacz-Markowską. Dekadę temu na stałe sprowadziła się z Warszawy w te okolice i zdecydowała się na rozwijanie swojej muzycznej pasji. Najpierw, dzięki wsparciu Beaty Polaczyńskiej, poprzedniej dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, pani Aleksandra otworzyła w OK studio wokalne. Powoli oferta studia rozrastała się o naukę gry na fortepianie i gitarze. Gdy utalentowanej młodzieży przybywało, Aleksandra Puacz – Markowska oraz zarząd kierowanej przez nią Fundacji Promocji i Edukacji Artystycznej „Promotus” w 2013 roku zdecydowali się powołać I Niepubliczną Szkołę Muzyczną I st. „Orfeusz” (wpisaną do rejestru Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Największym problemem na początku istnienia placówki okazał się brak siedziby. W tzw. Pałacu Biskupim wynajmowanym przez gminę szkoła nie mogła pozostać, ponieważ zbliżał się jego remont. Wówczas z pomocą fundacji przyszedł wicestarosta piaseczyński Arkadiusz Strzyżewski i dyrektor Domu Pomocy Społecznej Dorota Pyszyńska. Obecnie w działającym w DPS „Orfeuszu” nauki pobiera około 40 uczniów w klasach wokalnej, fortepianu, skrzypiec, gitary i perkusji. W placówce działa też zespół wokalny. Słuchacze uczestniczą w zajęciach po południu.

 

Szkoła ma już na swoim koncie pierwszy dyplom w klasie fortepianu mgr Macieja Morguna – ucznia Jakuba Tuszyńskiego, który odbył się w czerwcu ubiegłego roku. 17 maja o godz. 19.30 dyplomu śpiewanym recitalem w Domu Muzyka Seniora będzie broniła Małgorzata Charko, uczennica IV klasy śpiewu i emisji głosu mgr Aleksandry Puacz-Markowskiej.

Tu się dzieją rzeczy niezwykłe

W trakcie sobotniego koncertu było wiele podziękowań i gratulacji. – Oferta państwa szkoły muzycznej to bardzo ważny element spędzania wolnego czasu w Górze Kalwarii – podkreślał Arkadiusz Strzyżewski wręczając założycielce placówki bardzo praktyczny prezent – warnik.

– Państwa działalność to wspaniałe uzupełnienie oferty kulturalnej w naszej gminie – takie  słowa z kolei skierowali do dyrekcji „Orfeusza” burmistrz Dariusz Zieliński i przewodniczący rady miejskiej Zenon Nadstawny. Ich list odczytała wiceprzewodnicząca rady Aleksandra Fedynicz-Komosa.

Natomiast Beata Polaczyńska, obecna dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury uświadamiała, że „tu się dzieją rzeczy niezwykłe, ponieważ edukacja kulturalna na Mazowszu wcale nie ma się dobrze”. – Jej powodzenie zależy od tego, czy pojawi się lider i nauczyciele gotowi do przyjazdu do takiej Góry Kalwarii i pracę za niewysokie wynagrodzenie. Pani Aleksandra oraz szkoła pokonali na swojej drodze wiele trudności. Chrońmy tę inicjatywę – zaapelowała. Dorota Pyszyńska winszowała placówce „profesjonalizmu i wytrwałości”, a Dariusz Falana (dyrektor Ośrodka Kultury i współorganizator koncertu) życzył obecnym spełnienia marzeń. – Tam, gdzie jest muzyka, jest łagodnie i spokojnie – zauważył.

Głos zabrała również jedna ze współpracownic „Orfeusza”.

– Muzyka to bardzo delikatny i kruchy kwiat, trzeba o niego dbać – powiedziała pani pedagog. – Cieszę się, że szkoła robi tak duże postępy.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię