Na dobre ruszył sezon na hulajnogi! Jak jeździć bezpiecznie?

0

Coraz cieplejsze dni zachęcają poruszania się po drodze hulajnogą elektryczną. Warto jednak wcześniej zapoznać się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, aby bezpiecznie dotrzeć do celu

Coraz więcej osób na co dzień korzysta z hulajnóg elektrycznych. Ale nie wszyscy pamiętają, że oprócz przywilejów wynikających z poruszania się na takim urządzeniu, są także obowiązki.
Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Pamiętajmy jednak, że zawsze należy ją dostosować do warunków panujących na drodze.
Warto też wiedzieć, że osoby między 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać uprawnienia do jazdy hulajnogą elektryczną – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T.
Zakaz korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze dotyczy dzieci do 10 roku życia. Wyjątek występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.
Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – ale tylko wtedy, gdy ruch odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa, brakuje drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów – wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa pieszym i dostosować swoją prędkość do ruchu pieszego. Pamiętajmy! Zabrania się kierowania w stanie nietrzeźwości, przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, holowania innego pojazdu, jazdy bez trzymania kierownicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię