Na sportowo i ekologicznie pod okiem Agnieszki Rylik

0

GÓRA KALWARIA Dziś w hali sportowej przy ul. por. Jana Białka był realizowany projekt edukacyjno-ekologiczny dla uczniów ze szkół podstawowych. Dzieci rywalizowały w sportowych konkurencjach pod okiem Agnieszki Rylik, która także opowiadała o prowidłowym postępowaniu ze zużytymi akumulatorami

Organizatorem tego wyjątkowego ekologicznego przedsięwzięcia jest REMONDIS Electrorecycling, a Partnerem Generalnym wiodący producent akumulatorów samochodowych – firma Bosch Automotive.

Dlaczego recykling akumulatorów jest tak ważny?

– Zużyte akumulatory samochodowe są odpadem niebezpiecznym – mówi Justyna Bej z Remondis Electrorecycling. – Zawierają ołów i kwas siarkowy, które mogą być szkodliwe dla środowiska, jeśli zużyty akumulator trafi w niewłaściwe miejsce i nie zostanie poddany recyklingowi w firmie posiadającej odpowiednie technologie. Dzieci mają wysoką wrażliwość ekologiczną i dlatego właśnie do nich adresujemy nasz program – podkreśla Justyna Bej. – Chłoną tę wiedzę jak gąbka, bo chcą żyć w niezaburzonym świecie i informacje, które od nas otrzymują przekazują także swoim rodzicom.
– Dzieci i młodzież są nadzieją na to, że w przyszłości nie będziemy zalani przez śmieci – mówi burmistrz Góry Kalwarii, Arkadiusz Strzyżewski. – Ważne jest by niebezpieczne odpady trafiały w odpowiednie miejsce. Chcemy trafiać do dorosłych przez najmłodszych. Pani Agnieszka Rylik jest naładowana niesamowicie pozytywną energią, którą zaraża naszą młodzież, zachęcając do działań proekologicznych.
– W konkurencjach sportowych wyłaniamy zwycięzców, ale wyniki nie przesądzają o udziale w wielkim finale – mówi Monika Batogowska z Agencji PR organizującej akcję “Naładuj akumulatory z Agnieszką Rylik”. – Wielki finał akcji odbędzie się 27 listopada w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy. Wezmą w nim również udział inne gwiazdy i dziennikarze, którym troska o środowisko nie jest obojętna. Dodatkową atrakcją będzie koncert Cleo.

Jak postępowa ze zużytym akumulatorem?

Zacięty pojedynek z Agnieszką Rylik. Na szczęście dla przeciwnika nie na ringu, lecz przy stole ping-pingowym.

Na obudowie każdego akumulatora znajdują się dwa ważne symbole. Pierwszym z nich jest znak przekreślonego kosza wraz z symbolem chemicznym ołowiu – Pb – oraz dobrze wszystkim znany trójkąt recyklingowy. To informacja dla użytkownika, że zużytego akumulatora nie wolno wyrzucić do zwykłego pojemnika na odpady komunalne. Co zatem należy z nim zrobi? Zużyty akumulator należy zanieść do sklepu, który prowadzi sprzedaż akumulatorów, do serwisu zajmującego się wymianą akumulatorów lub do gminnego punktu selektywnej zbiorki odpadów komunalnych, tzw. PSZOK-u. Stamtąd trafi on do recyklingu, gdzie w bezpieczny sposób zostaną z niego usunięte i unieszkodliwione substancje niebezpieczne, a odzyskane surowce wtórne będą przekazane do ponownego użycia.

Ponad 50% zużywanego ołowiu pochodzi z recyklingu

Obecnie już ponad połowa zużywanego na świecie ołowiu pochodzi nie z kosztownego wydobycia, lecz właśnie z recyklingu. Ważnym źródłem ołowiu są zużyte akumulatory samochodowe. Do ich wytworzenia producenci zużywają rocznie około 70% światowej produkcji ołowiu. To ogromna ilość surowca, zwłaszcza w świetle nieustannie kurczących się jego zasobów. Szacuje się, przy założeniu akceptowalnej opłacalności wydobycia ołowiu, że jego złoża wyczerpią się już w 2030 roku. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytymi akumulatorami samochodowymi, abyśmy mogli wspólnie chronić środowisko i oszczędzać surowce naturalne Ziemi.

Agnieszka Rylik edukuje i motywuje

Agnieszka Rylik to najbardziej utytułowana polska bokserka, mistrzyni świata w boksie zawodowym, posiadaczka dwóch pasów federacji WIBF i WIBO, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu. Praca z dziećmi wychodzi jej doskonale, podczas dzisiejszej akcji nie tylko motywowała i wspierała aktywność sportową uczniów, ale także spontanicznie włączała się w poszczególne konkurencje.
– Sama mam 9-letnią córkę i systematycznie włączam się w podobne akcje – powiedziała nam Agnieszka Rylik. – Dużo pracują z dziećmi i młodzieżą, także tą trudniejszą i najbardziej oporną motywują do ruchu i aktywności fizycznej. Mam z nimi dobry kontakt, okazuje należny im szacunek i przekazuję swoją energię, którą sama czerpię z tej pracy – dodaje z uśmiechem.
Po wręczeniu nagród zwycięzcom poszczególnych konkurencji sportowych przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i autografy. Agnieszka Rylik ze wszystkimi chętnymi przybijała piątki i szerokim uśmiechem rozświetlała kadry fotografii. Uczniowie biorący udział w dzisiejszej akcji edukacyjnej z pewnością na długo zapamiętają ten dzień.

Adam Braciszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię