Na tym krześle nie usiądziesz. W placówkach medycznych zablokowano krzesła w poczekalniach

1

Oczekiwanie na wizytę pod gabinetem lekarskim często ciągnie się w nieskończoność, a pacjenci zmęczeni staniem w kolejce szukają miejsca do siedzenia. Tymczasem w przychodniach pojawiły się oklejone taśmą krzesła, na których nie można usiąść – i to nie ze względu na zachowanie dystansu społecznego. O co chodzi z zablokowanymi krzesłami? Znamy odpowiedź!

Placówki medyczne borykają się z pacjentami, którzy nie stawiają się na umówione wizyty, bez wcześniejszego poinformowania o nieobecności. Rocznie z tego powodu przepada nawet 17 mln konsultacji. W efekcie inne osoby nie mogą skorzystać z szybszej pomocy medycznej, lekarze nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, a cały system ochrony zdrowia ponosi ogromne straty. W zminimalizowaniu problemu ma pomóc kampania społeczna #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE, która zjednoczyła zarówno publiczne, jak i prywatne podmioty opieki zdrowotnej.

W ramach akcji, w wybranych warszawskich placówkach Centrum Medycznego CMP i współorganizatorów przedsięwzięcia, na korytarzach ustawiono zaklejone taśmą krzesła. Symbolizują one pacjentów, którzy blokują kolejkę, ponieważ nie przychodzą na wizyty i ich nie odwołują. Zachęcamy inne podmioty medyczne do dołączenia do kampanii – zgłoszenia są otwarte bezterminowo, a w przyszłym roku planujemy kolejną edycję. Choć odpowiedzialne odwoływanie wizyt spoczywa na pacjentach, to my jako przedstawiciele opieki zdrowotnej możemy wpływać na ich zachowanie, dzięki budowaniu świadomości problemu i edukacji – komentuje Paweł Walicki, Prezes Centrum Medycznego CMP.

To miejsce zostało zablokowane przez pacjenta, który nie odwołał swojej wizyty oraz z niej nie skorzystał, co zwiększa termin oczekiwania na wizytę do Twojego lekarza”

Zainicjowana przez Centrum Medyczne CMP akcja w obrazowy sposób zwraca uwagę na zależność pomiędzy odwoływaniem wizyt a dostępnością specjalistów oraz czasem oczekiwania na pomoc lekarską. Nad krzesłami widnieją tabliczki wyjaśniające powód ich zablokowania – to miejsce osoby, która nie pojawiła się na wizycie, nie informując wcześniej o swojej nieobecności w przychodni. Nieodwołanie wizyty uniemożliwia skorzystanie z terminu innej osobie, która może być w ogromnej potrzebie. Szybsza diagnoza, to często większa skuteczność leczenia – aby dać drugiemu człowiekowi szansę na lepsze zdrowie, wystarczy zrezygnować z konsultacji, na której nie możemy się pojawić, min. 24 godziny przed zaplanowanym terminem.

Symboliczne zablokowane krzesła w Warszawie stanęły w wybranych placówkach Centrum Medycznego CMP, Medicover, LUX MED, POLMED, Centrum Medycznym WUM, Szpitalu Wolskim, Szpitalu Bródnowskim, Warszawskim Szpitalu Dziecięcym oraz Przychodni Specjalistycznej dla Dzieci i Młodzieży.

Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Współorganizatorami projektu są: Centrum Medyczne Żelazna – Szpital i Przychodnia św. Zofii, Mazowiecki Szpital Bródnowski, Centralny Szpital MSWiA, Warszawski Szpital dla Dzieci, Szpital Wolski, POLMED, Medicover i LUX MED. Wśród partnerów społecznych znalazły się organizacje jak Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Fundacja My Pacjenci. Patronem naukowym został Warszawski Uniwersytet Medyczny, a partnerami merytorycznymi Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum e–Zdrowia. Strategicznym patronem medialnym przedsięwzięcia jest portal Politykazdrowotna.com, pod kątem partnerstwa medialnego kampanię wsparło Nasze Miasto i Wprost.

1 KOMENTARZ

  1. Ok zgadzam się odwołanie to raptem wysłanie smsa co nic nie kosztuje. natomiast blokowanie krzeseł zaszkodzi jedynie tym co przyszli do przychodni a nie tym co zrezygnowali nie informując i nie przyszli. Więc winny nic na tym nie ucierpi natomiast niewinny dwa razy bo nie dostanie się wcześniej do lekarza mimo wolnego miejsca to jeszcze jak przyjdzie to nie ma gdzie usiąść…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię