Nadchodzi wielkie zaciemnienie…

9

LESZNOWOLA Gmina, w związku z rosnącymi kosztami bieżącymi oraz podwyżkami cen prądu, będzie ograniczała zużycie energii elektrycznej. Od godz. 23 do 4.30 rano nie będą działały latarnie uliczne


Zaciemnienie jest wprowadzane już teraz, a konkretnie jak tylko uda się przestawić około 100 zegarów, sterujących działaniem ponad 5000 latarni ulicznych. Gmina argumentuje, że spowodowane jest to trudną sytuacją finansową, w jakiej się znalazła, m.in. spadkiem dochodów bieżących oraz wzrostem cen energii i gazu. Ponadto niedawno weszła w życie ustawa, obligująca samorządy do zmniejszenia całkowitego zużycia energii o 10 proc. (od 1 grudnia).
Oszczędności mają zostać wprowadzone nie tylko na ulicach, co najbardziej dotknie mieszkańców, ale też w urzędzie gminy, szkołach oraz jednostkach organizacyjnych. Jakich niedogodności, oprócz wyłączenia latarni, należy się spodziewać? Gmina zapowiada, że wyłączy elektryczne witacze i neony, a także kolorową fontannę w Mysiadle. Zgaśnie też co druga latarnia wokół urzędu. W szkołach światło ma być wyłączane w tych pomieszczeniach, z których akurat się nie korzysta. Oszczędności i wynikających z nich niedogodności z czasem będzie pewnie przybywać.
– Działania te mają na celu maksymalną racjonalizację kosztów utrzymania infrastruktury, zarówno społecznej jak i technicznej – wyjaśnia Agnieszka Adamus z gminnego biura promocji. – Chodzi o to, aby zapewnić ciągłość świadczenia usług publicznych. Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany zostaną przyjęte przez naszych mieszkańców ze zrozumieniem.

TW

9 KOMENTARZE

 1. Tego nie było nawet za tzw. komuny. Czyli teraz, dzięki rządzącym naszym krajem, jeżeli dostaniesz w łeb po 23:00 to nawet nie będziesz wiedział komu „podziękować”. A jeżeli jakimś dziwnym trafem polic… tzn. milicja złapie bandytę a ów będzie z wiadomego elektoratu to jeszcze ciebie oskarżą o to że sam pobiłeś się pałką napastnika, który właśnie szedł spokojnie na mecz baseballa. Skoro „stróże prawa” mają niedobory benzyny i od wielu lat trudno jest wypatrywać nocnych patroli, to może przesiądą się na rowery z noktowizorami na głowach, będzie i taniej i bezpieczniej. Drodzy pomysłodawcy tego zaciemnienia, jak należy przypuszczać za ten pomysł podziękują wam amatorzy cudzych samochodów. Z pewnością ilość kradzionych aut w naszym powiecie drastycznie spadnie. Co jeszcze wymyślicie orły, sokoły, bażanty?

  • Nie bardzo rozumiem, co rządzący maja do problemów z energetyką wywołanych wojna i samobójczą polityką UE a zwłaszcza Niemiec. Jak widać to nie rządzący bezkrytycznie przyjmują to co Bruksela i Berlin wymyśla. Proszę sobie przypomnieć kto likwidował kopalnie i nie dbał o nasze bezpieczeństwo energetyczne. Wszak przyjaźń z ZSRR miała trwać na wieki (według Berlina)

   • Proszę więc sprawdzić ile kopalni zamknął PiS oraz o ile wzrósł import węgla z Rosji za jego rządów oraz którzy z nich są właścicielami firm zarabiających na tym. Proszę też pamiętać że za cenę prądu odpowiadają spółki skarbu państwa.

 2. A taka była bogata gmina, gospodarna, przyjazna mieszkańcom. I co z tego zostało? Nic. W ramach promocji wyłącza się światło. To może jeszcze wodę w kranach wyłączcie. I asfalt zwińcie. Już raz taki głupi eksperyment robili podczas pierwszej pandemii i szybko się z tego wycofali. Teraz też tak będzie. Pani wójt, zrobiła pani wiele dobrego dla gminy w przeszłości, ale teraz chyba jednak lepiej honorowo podać się do dymisji. Walka z mieszkańcami to nie jest dobry pomysł.

 3. Rozumiem, że jak przekazywali kościołowi za darmo atrakcyjną działkę w Mysiadle to gmina Lesznowola opływała w pieniądze, a teraz nagle tak zbiedniała, że nawet na oświetlenie ulic w nocy jej nie stać? A gdyby tak kościół zapłacił za działkę jak wszyscy inni to może dziura w budżecie byłaby mniejsza?

 4. Nic na to nie poradzę, drogi(a) maku, że tego nie rozumiesz. Kiedyś przed dobą Internetu uważano, że za ignorancję odpowiada brak dostępu do informacji…hm… to nie było jednak to.
  Za Twoją sugestią drogi(a) maku właśnie sprawdziłem, kto odpowiada za zamykanie kopalń. Zamykanie? Niszczenie! Np. kopalnię Krupiński w Suszcu obecnie rządzący nakazali za_sy_pać. 500mln ton najlepszej jakości węgla zasypano a całą naziemną infrastrukturę zdewastowano. Wystarczy sprawdzić jak wyglądał wzrost importu węgla z Rosji podczas rządów obecnej ekipy . To naprawdę proste. O energetyce wiatrowej nie wspomnę. Proszę mi wierzyć, że w kwestii opiniotwórczej niejaki Janusz kowalski czy TVP Info nie jest najlepszym wzorcem do naśladowania. 🙂 Czasami lepiej nie mówić nic i uchodzić za ignoranta, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości. 🙂 A tak na marginesie… jakie dziś stawki za trolling? tak pytam dla kolegi. 🙂 No to tyle, co do oświetlenia na ulicach. 🙂 🙂 🙂

 5. „Proszę sobie przypomnieć kto likwidował kopalnie i nie dbał o nasze bezpieczeństwo energetyczne” – proszę bardzo, przypominam.
  W latach 2007-2015 (rządy PO-PSL) zlikwidowano 5 kopalń a w latach 2016 – 2022 (rządy PIS) zlikwidowano 14 kopalń…
  Zaorane, dziękuję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię