Najpopularniejsze rodzaje win – czym się charakteryzują?

0
art. promocyjny

Mimo iż podstawowe rodzaje win można wyliczyć na palcach jednej ręki, to różnorodność smaków i aromatów może przyprawić o zawrót głowy. Poznajcie bliżej najpopularniejsze rodzaje winnych trunków!

 

Wina białe

Jeden z kilku podstawowych rodzajów win, to trunki białe. Kojarzą się nam zwykle z lekkością i orzeźwiającymi aromatami owoców – i słusznie! Ich profil aromatyczno-smakowy ma początek w procesie produkcji, który sprawia, że w przeciwieństwie do win czerwonych, wina z rodzaju białego są mniej „wymagające” dla podniebienia.

Wina białe produkuje się głównie z jasnych odmian winogron, ale nie tylko. Z powodzeniem można wykorzystywać niektóre ciemne szczepy, takie jak pinot noir w przypadku produkcji, chociażby szampana. Wszystko dzięki specyficznemu procesowi produkcji, który przewiduje jak najkrótszy kontakt moszczu ze skórką. Po zmiażdżeniu winogron, fermentacji poddaje się jedynie mętny „sok”, niezawierający skórek, które są głównym źródłem barwników, ale także tanin.

Powyższa procedura powoduje, że białe wina są delikatniejsze i mniej cierpkie od czerwonych, jednak są tak samo różnorodne. Wśród rodzajów win białych znajdziemy niewiarygodnie słodkie, węgierskie tokaje, klasyczne, „dębowe” chardonnay, orzeźwiające i zaskakujące sauvignon blanc czy wytrawne chablis. Białe trunki świetnie sprawdzą się w towarzystwie ryb i drobiu, ale także owoców morza czy słonych przekąsek.

Różowy rodzaj wina

Wina te często są pogardzane – mówi się, że są mieszanką wina białego i czerwonego albo dziwnym produktem złej jakości. Nic bardziej mylnego – wina różowego rodzaju powstają jako dobrze przemyślany produkt i bardzo, bardzo rzadko są efektem domieszkowania winem czerwonym.

Różowe wina produkuje się w sposób bardzo zbliżony do win białych. Główna różnica polega na umożliwieniu skórkom winogron wejścia w kontakt z moszczem. W ten sposób uwalniane są barwniki i niektóre związki aromatyczne, które nadają winu lekko czerwoną barwę oraz charakterystyczny smak i aromat.

Niektórzy winiarze produkujący wina czerwone produkują także różowe rodzaje win. Najczęściej wykorzystują do tego metodę saignée polegającą na „odciągnięciu” soku z moszczu, z którego będzie wytworzone czerwone wino. Tym sposobem, ostateczny produkt jest bardziej esencjonalny, a usunięty sok jest przetwarzany na wysokiej jakości wino różowe.

Czerwone wino

Czerwone rodzaje wina – a jest ich bez liku – wytwarzane są w najbardziej złożonym i długotrwałym procesie. Po zebraniu owoców i ich zmiażdżeniu otrzymany moszcz poddawany jest procesowi maceracji, który może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W jego trakcie moszcz fermentuje, a ze skórek winogron uwalniane są zarówno barwniki, jak i niezwykle istotne taniny.

Czerwony, winny trunek bez obecności tanin byłby jedynie namiastką. To właśnie one nadają mu charakterystycznej cierpkości i powodują, że czujemy charakterystyczną „suchość języka” podczas spożywania wina tego rodzaju. Dobrze zbalansowane czerwone wino pozwala nam wyczuć zarówno cierpkość wyżej wymienionych związków, uczucie ciepła pochodzącego od alkoholu, kwasowość owoców, jak i delikatność cukrów resztkowych. Właśnie te cechy powodują, że wino czerwone jest „kompletne”.

Wybór czerwonych rodzajów win jest niezwykle bogaty. Możemy wśród nich znaleźć słodkie primitivo, klasyczne bordeaux czy kosztujące tysiące dolarów butelki wybitnych burgundów. Warto spróbować także win spoza Europy, czyli z tzw. „Nowego Świata”. Zaskakują one jakością i aromatem!

Mówiąc o rodzajach wina, nie zapominajmy o bąbelkach!

Białe, różowe, czerwone… i musujące! Chyba nie ma wśród fanów wina ani jednej osoby, która nie próbowałaby prosecco czy szampana. Trunki tego rodzaju powstają w wyniku przeprowadzenia ponownej fermentacji wina „spokojnego”. Wskutek przedłużonego działania drożdży, w winie zostaje uwięziony dwutlenek węgla, który po otwarciu butelki uwalnia się pod postacią charakterystycznych pęcherzyków.

Wina musujące produkuje się wykorzystując dwie główne metody – klasyczną, szampańską oraz metodę Charmata. Pierwsza z nich przewiduje przeprowadzenie powtórnej fermentacji w zamkniętych szczelnie butelkach, które co jakiś czas są obracane, a na końcu poddawane procesowi usuwania osadu z drożdży. Jest to metoda kosztowna i czasochłonna, lecz dająca unikalne rezultaty.

Alternatywnym sposobem produkcji wielu rodzajów win musujących jest metoda Charmata. W jej przypadku wino pierwotne poddawane jest ponownej fermentacji w stalowym zbiorniku, co obniża koszty, a także daje możliwość dokładnej kontroli nad przebiegiem procesu fermentacji. W ten sposób produkowane jest między innymi ukochane przez nas wszystkich prosecco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię