Nasi na barykadach. Niezwykła wystawa poświęcona bohaterskim powstańcom

0

GÓRA KALWARIA Z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w przestrzeni publicznej oraz internecie zostanie udostępniona wystawa, prezentująca sylwetki i biogramy 18 osób biorących udział w powstańczym zrywie, a związanych z Górą Kalwarią. Jedna z nich żyje do dziś…


Większość z 18 powstańców mieszkała przed wojną na terenie gminy, niektórzy urodzili się tu, inni spoczęli na miejscowym cmentarzu (niekiedy są to groby symboliczne, bo szczątków zmarłego nie udało się odnaleźć).
– Jest to ekspozycja przełomowa, bo dotychczas mówiło się tylko o braciach Bąkach z Góry Kalwarii, a tymczasem okazało się że znacznie więcej osób związanych z gminą walczyło w Powstaniu – mówi Robert Korczak z gminnego biura promocji i informacji, które przygotowywało wystawę. – Niektórych fotografii znajdujących się w naszym zestawieniu nie ma nawet w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego – dodaje.
Już w najbliższy piątek 31 lipca wystawa „Nasi na barykadach. Powstańcy warszawscy związani z gminą Góra Kalwaria” zostanie umieszczona na czterech nowych, przeszklonych i oświetlonych słupach ogłoszeniowych w centrum miasta. W sobotę 1 sierpnia będzie można oglądać ją także na stronie i profilu facebookowym gminy.
W najbliższą sobotę, przy kamieniu pamiątkowym znajdującym się obok ul. por. Jana Białka, odbędą się również obchody rocznicowe (początek o godz. 17.15), upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości zostanie odczytany krótki list Marianny Bączkowskiej, jedynej żyjącej uczestniczki Powstania, związanej z Górą Kalwarią. Pani Mrianna urodziła się w Sobikowie, a dziś mieszka w Warszawie. Ma 96 lat.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię