Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie

0

PIASECZNO W Bibliotece Publicznej w Piasecznie odbyło się spotkanie z Przemysławem Staroniem – psychologiem, wykładowcą, trenerem, edukatorem i jednocześnie autorem książek, który w 2018 roku otrzymał prestiżowy tytuł Nauczyciela Roku

W sali widowiskowej Centrum Edukacyjno-Multimedialnego Przemysław Staroń, który błyskawicznie nawiązał bezpośrednią więź z publicznością, opowiedział, że jego rolą w edukacji jest, przede wszystkim, oświetlanie tych obszarów, które z jakichś powodów są ciemne.
Wiedza ludzka cały czas się rozwija i to co wiemy dzisiaj, jako ludzkość, to jest coś więcej od tego co wiedzieliśmy wczoraj i mniej niż będziemy wiedzieć jutro – zaznaczył gość. – Żeby zarażać świat swoimi wartościami, trzeba mieć jednak do tego platformę. Lubię więc myśleć o sobie jak o naczyniu – pewnym narzędziu do szerzenia wiedzy.

Nauczyciel Roku 2018, sam będący jednym z prekursorów edukacji z pomocą mediów społecznościowych w Polsce, sporo czasu poświęcił też na krytykę obecnego systemu nauczania. Nie krył przy tym tego, że kiedyś niemiłosiernie… nudził się na wykładach.
W jego wystąpieniu nie brakowało również licznych wątków filozoficznych, dotykających głębiej samej istoty edukacji i rozwoju człowieka. Przemysław Staroń zastanawiał się, między innymi, nad rolą polityki w nauce (np. pensją nauczycieli w stosunku do krajów zachodnich Unii Europejskiej) i siłą literatury w zmienianiu rzeczywistości, która była zresztą jedną z kilku przyczyn, dzięki którym powstała jego pierwsza książka – „Szkoła bohaterek i bohaterów”, będąca skrzyżowaniem powieści przygodowej z poradnikiem i pamiętnikiem.

Czułem, że ona może zadziałać, ale nie sądziłem, że aż tak bardzo – przyznał Przemysław Staroń. – Nie mówię w niej jednak, tak jak jest teraz modne w mediach społecznościowych, tego co mi się wydaję, ale rzeczy sprawdzone.
Publikacja, która doczekała się już swojej kontynuacji, w oryginalny sposób porusza kwestie budowania pewności siebie, samopoznania oraz podejmowania wyzwań i świadomych decyzji.
W drugiej części spotkania w piaseczyńskiej bibliotece Przemysław Staroń przez ponad godzinę podpisywał książki i każdemu chętnemu poświęcił czas na chwilę rozmowy.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię