Nauczyciele powiatowych szkół od września zarobią więcej

0

POWIAT Wyższy dodatek motywacyjny, za wychowawstwo i zmieniony system wynagradzania dyrektorów placówek. Od września do grudnia do kieszeni nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych trafi łącznie o około 400 tys. zł więcej


Uchwała w sprawie dodatkowych pieniędzy dla pedagogów zapadła w czwartek. Część radnych powiatowych od miesięcy domagała się podwyżek dla pracowników szkół.

Podczas sesji samorząd powiatu zmienił regulamin wynagradzania nauczycieli: stawki dodatku motywacyjnego, dodatków za wychowawstwo oraz sposób wynagrodzenia dyrektorów szkół. Dotychczas dodatek motywacyjny dla nauczycieli (wypłacany z budżetu powiatu) wynosił 14 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Po zmianie, którą zaproponował radnym zarząd powiatu, przy udziale związków zawodowych, teraz będzie to 18 proc. kwoty bazowej. Dokładnie tyle, ile obecnie otrzymują nauczyciele w gminie Piaseczno. Z kolei dodatek za wychowawstwo był przyznawany dotychczas kwotowo i było to 180 zł. Po podwyżce będzie to 265,36 zł dla nauczyciela dyplomowanego (od teraz będzie on przyznawany nie kwotowo, a procentowo, czyli 8 proc wynagrodzenia). Zmianie uległ też system wynagradzania dyrektorów, którzy po reformach edukacji nie mogą być czynnymi nauczycielami (od września 2018 roku nie będą mogli prowadzić lekcji – czyli stracą dodatkowe źródło dochodu). Zarządowi chodziło o to, aby nie dopuścić do sytuacji, że dyrektorzy zarabiają podobnie jak najlepiej zarabiający nauczycie. Od września będą godziwiej wynagradzani.

Roczny koszt tych zmian to blisko 1,2 mln zł. Ponieważ zmiany wejdą w życie od 1 września, w tym roku starostwo musiało zarezerwować około 400 tys. zł.

– Warto podkreślić, że od 2010 roku regulamin wynagradzania nauczycieli nie był zmieniany. Dążyliśmy do tego, aby najistotniejszy dodatek tj. motywacyjny był na podobnym poziomie, co w innych samorządach. Poza tym przed nami trudna reforma z podwójnym rocznikiem, za którą będą odpowiadać dyrektorzy i pedagodzy. Przede wszystkim jednak chcielibyśmy docenić wysiłek i pracę pedagogów, którzy odpowiadają za wychowanie naszej młodzieży – mówi wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię