GÓRA KALWARIA Jutro o godz. 11 zostanie uroczyście odsłonięta tablica z nazwiskami mieszkańców rejonu Góry Kalwarii zamordowanych przez hitlerowskich i sowieckich ludobójców w latach 1939 – 1945


Z tej okazji odbędzie się apel pamięci oraz wystawa okolicznościowa. Przed tablicą wartę honorową zaciągną uczniowie liceum mundurowego ze szkoły „Budowlanki”.

Miejsce pamięci przy ul. ks. Zygmunta Sajny 4 zostało odnowione za prywatne fundusze członków lokalnego Stowarzyszenia „Razem dla Góry”, ponieważ część nazwisk na tablicy była już nieczytelna czytelna. Odbyło się to jeszcze w ubiegłym roku, przy okazji demontażu innej, budzące dużo większe kontrowersje tablicy – upamiętniającej żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego poległych w walce z „reakcyjnym podziemiem”. Znajdowała się ona w podcieniach ratusza.

Na tablicy budynku przy ul. Sajny 4, w którym w czasie wojny mieściła się siedziba niemieckiej żandarmerii, umieszczono nazwiska 51 osób zabitych w różnych miejscach i okolicznościach. Listę otwiera Leon Bąk, który zginął w stolicy w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego. Ale znajdziemy na niej także m.in. ks. Zygmunta Sajnę, przedwojennego proboszcza Góry Kalwarii, rozstrzelanego przez Niemców w Palmirach 17 września 1940 roku wraz z grupą więźniów Pawiaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię