Nie chcą zostać pożarci przez Warszawę

1
Podwarszawskie gminy nie chcą stać się częścią Warszawy

REGION W sobotę 4 lutego w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki obyło się spotkanie władz gmin z województwa mazowieckiego, którzy podpisali apel o wycofaniu projektu nowej ustawy o ustroju Warszawy


Kilka dni temu gruchnęła nieoczekiwana wiadomość o planowanych zmianach ustroju m.st. Warszawy. Nie została ona poprzedzona ani konsultacjami społecznymi, ani rozmowami z włodarzami podwarszawskich gmin.

To mieszkańcy powinni decydować o zmianach, które bezpośrednio dotykają ich życia – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. – Zaproponowany bez jakichkolwiek konsultacji projekt ustawy o połączeniu 33 gmin w negatywny sposób wpłynie na ich codzienne życie

– Wszystkie koszty poniosą mieszkańcy naszych gmin – stwierdził burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński . – Stanowczo protestujemy, żebyśmy tak byli traktowani.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski ocenił, że w dniu kiedy ta ustawa zostanie uchwalona, skończy się w Polsce samorząd. – Ta ustawa komplikuje życie wielu ludziom. Będą musiały być zmienione miejsca pracy policjantów, strażaków; będą migrowały księgi wieczyste, czy urzędy skarbowe. To są gigantyczne koszty, których nikt nie policzył i nikt o nie nie dba – dodał prezydent Legionowa.

Jestem głęboko przekonany, że to zły pomysł – skwitował Grzegorz Benedykciński, wieloletni burmistrz Grodziska Mazowieckiego. – Ta ustawa odbiera gminom możliwość samodzielnego działania. Reagowania na potrzeby naszych mieszkańców.

Taka ustawa nie tylko nie rozwiązuje żadnego problemu metropolitalnego, z jakim sobie dziś staramy radzić, ale w naszej ocenie wprowadza chaos – stwierdził wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

W środę, 8 lutego o godz. 18 w Teatrze Powszechnym odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców, podczas którego przedstawione zostaną podstawowe założenia poselskiego projektu Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zastępca Prezydent Warszawy Michał Olszewski będzie odpowiadał na pytania mieszkańców stolicy.

AB

 

1 KOMENTARZ

  1. Boją się o swoje stołki, oj boją! POpaprańcy i buraki z PSL. A nie łaska było zapytać czy po wejściu do metropolii Tarczyn mógłby liczyć na uruchomienie bezpośrednich kolejowych z Warszawą a przynajmniej Czachówkiem Południowym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię