“Nie” dla slalomów na przejazdach kolejowych

Ignorowanie znaku stop, przejazd pod opadającymi zaporami oraz slalom między rogatkami, to najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach. Negatywne zachowania kierowców, którzy powodują 98 proc. wypadków powstrzymuje kampania społeczna Bezpieczny przejazd – Szlaban na Ryzyko! Tego lata PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły 251 akcji ostrzegających. 20 tys. ulotek, filmy i działania w mediach społecznościowych przypominają o bezpieczeństwie.

Trwa wakacyjna akcja “Bezpieczny Piątek”. 28 lipca kolejarze już po raz szósty tego lata patrolowali i kontrolowali sytuacje na przejazdach kolejowo-drogowych. To działania w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! Zaangażowana jest Straż Ochrony Kolei oraz policja. Funkcjonariusze sprawdzają przekraczanie skrzyżowań torów z drogą przez kierowców i pieszych oraz przypominają o bezpieczeństwie.

– Przypominamy, że znak stop nakazuje bezwzględne zatrzymanie się przed przejazdem, nie wolno ignorować czerwonych świateł zapowiadających przejazd pociągów, a slalom miedzy rogatkami to najkrótsza droga do tragedii. Rozsądek i postępowanie według przepisów jest gwarancją bezpiecznych podróży nie tylko podczas wakacji – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Tego lata tylko akcje “Bezpieczny Piątek” zorganizowano już na ponad 250 przejazdach kolejowo-drogowych. Do kierowców trafiło ponad 20 tysięcy ulotek. Funkcjonariusze SOK i policji pouczyli za nieprawidłową jazdę 655 kierowców i pieszych. Przeprowadzono 157 kontroli trzeźwości, a 327 osób – szczególnie rażąco naruszających bezpieczeństwo – ukarano mandatami. PLK apelują do kierowców także w mediach społecznościowych, są filmy i konkursy. Ponadto o zasadach bezpieczeństwa przypominają warsztaty dla ośrodków szkoleń kierowców, a także prezentacje na monitorach dworcowych i w pociągach.

AB/inf

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię