Nie klikaj, nie odpowiadaj!

1

PIASECZNO Nie klikaj, nie odpowiadaj” to kampania na rzecz wzmocnienia świadomości społecznej i zapobieganiu oszustwom. Program realizują policjanci z Piaseczna wspólnie ze Starostwem Powiatowym.

Tylko w powiecie piaseczyńskim od początku roku odnotowano blisko 180 oszustw internetowych, a zapewne ta liczba jest większa ponieważ nie wszystkie takie zdarzenia są przez mieszkańców zgłaszane.

Najpopularniejszą z metod oszustwa jest tzw. phishing. Sposób jest znany od kilku lat, jednak cały czas modyfikowany. Oszuści podszywają się pod dostawców prądu lub gazu i wysyłają sms-y lub maile o konieczności dopłaty. Zazwyczaj kwota jaką należy wpłacić jest niska, a wiadomość zawiera link do płatności, który ma ułatwić całą procedurę. Podobnie przy zakupach lub sprzedaży za pomocą sklepów i portali internetowych. Klikając w przesłany link, znajdujemy się na stronie internetowej łudząco przypominającej operatora usług, bądź stronę banku, kolejnym krokiem jest wprowadzenie danych wrażliwych, które oszust przechwytuje i dzięki nim może się zalogować na nasze bankowe konto. W tak prosty i szybki sposób oszuści bogacą się naszym kosztem. Policjanci z Piaseczna przy wsparciu władz Starostwa Powiatowego rozpoczęli działania prewencyjne, których celem jest wzrost świadomości społecznej dotyczącej tego przestępstwa i jego zapobieganiu.

CZYTAJ TAKŻE:  Szczęśliwi rodzice dziękują policjantom za pomoc.

W odsłonie prowadzonych przez policjantów działań, udział wzięli mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego w tym Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Miasta i Gminy Piaseczno Pani Dorota Kłos, a także Przewodniczący Komisji Zdrowia, Spraw Społecznych, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Starostwa Powiatowego Pan Krzysztof Kasprzycki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię