Nie podjęto ważnych uchwał, bo… radni nie przyszli na sesję

4

GÓRA KALWARIA Dziś miała odbyć się nadzwyczajna sesja rady miejskiej. Nic z tego – pojawiło się tylko 8 radnych i z powodu braku kworum radni nie zabezpieczyli środków na transport odpadów ani nie podjęli uchwały o zakazie handlu na gminnym targowisku

Planowo sesja miał odbyć się dopiero 25 marca. Jednak w związku z rosnącym zagrożeniem epidemicznym burmistrz Arkadiusz Strzyżewski postanowił przyśpieszyć obrady radnych. Nic dziwnego – zagrożenie epidemiczne z każdym dniem rośnie, a istnieją sprawy nie cierpiące zwłoki. Jedną z nich jest zabezpieczenie środków na transport odpadów.
Jeśli jako radni tego nie zrobimy, od kwietnia nie będą odbierane śmieci – podkreśla wiceprzewodniczący rady miejskiej Szymon Krupa. – Uchwały które były do podjęcia są konieczne do tego, żeby nie spowodować jeszcze większego kryzysu jakim byłoby zaleganie śmieci na ulicach – podkreśla radny.
Radni nie podjęli też decyzji o zakazie handlu na gminnym targowisku. To miała być dodatkowa uchwała, której nie wprowadzono z powodu braku quorum.
Celowo skrócono program sesji do niezbędnego minimum, zdezynfekowano pomieszczenie, zagwarantowano środki ochrony osobistej, porozmieszczano stanowiska dla radnych tak, by nie zbliżali się do siebie na odległość mniejszą niż dwa metry. To nie wystarczyło. Czy strach przed koronawirusem zwyciężył?
Uważam, że w sytuacjach kryzysowych radni powinni stanąć na wysokości zadania i pojawić się na sesji zwłaszcza, że zrobiono wszystko żeby zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo – uważa wiceprzewodniczący rady Szymon Krupa.
Wczoraj sesja bez przeszkód odbyła się w Piasecznie. Pojawiały się głosy: „czy nie można posiedzenia przeprowadzić przez internet?” Nie można. Ustawodawca nie przewidział takiej możliwości.
Administracja musi działać. Radnym nie zostaje się tylko na czas, kiedy jest łatwo i przyjemnie – skomentował Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Piasecznie, Michał Rosa.
– Zagrożenie rośnie, więc im szybciej odbyłaby się sesja tym wydaje się że bezpiecznej – uważa burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski. –  Poza tym radni prosili aby ograniczyć pkt programu do rzeczy niezbędnych. Zabezpieczyliśmy maksymalnie salę obrad na wiele sposobów aby radni nie mieli obaw. Przy ewentualnym zakażeniu mieszkańca naszej gminy obawy mogłyby wzrosnąć. Obecnie w naszej gminie sytuacja jest bezpieczna. Brak zakażeń, kilka osób przechodzi kwarantanne – dodaje burmistrz.

Adam Braciszewski

4 KOMENTARZE

 1. Jak nie ma innego sposobu, to może burmistrz powinien wyasygnować niezbędne środki na zakup dla radnych po litrze porządnego, mocnego alkoholu. Do dezynfekcji oczywiście. I do odbioru po sesji.

  Alternatywą pozostaje wysłanie po radnych wyposażonych w odpowiednie argumenty strażników miejskich. I jak który nie chce dobrowolnie, to spałować, za łeb i zawlec na sesję. Istnieją jednak obawy, że takie metody mogłyby uchybić godności radnych.

  Wychodzi na to, że jednak lepsza zachęta wysokoprocentowa 🙂

 2. Trochę statystyki:
  Z klubu PiS męska odwagą wykazała się … tylko kobieta.
  Z klubiku Olki i Zenusia – nikt.
  Z klubiku Danki i Arka – brak 4. radnych; w tym z podklubiku Arka – wszyscy obecni.
  Ocena wybranych należy do … wyborców, a nie wybrańców!

  Ciekawe, czy odbędzie sie, lub nie, kolejna sesja; ponoś bardzo terminowa, choć nie wiem dlaczego.

  • Czyżby zaczęły się jakieś porachunki:

   1.. W celu uzyskania bezwzględnej większości, przyszła koalicja rządząca porozumiała się z trzema Radnymi z Klubu PIS, a także wbrew ogólnie przyjętym dżentelmeńskim zasadom, za stanowiska Przewodniczących Komisji pozyskała dwóch Radnych z naszych list tj. Radnego Wojciecha Kochańskiego oraz Urszulę Wroniewicz (oboje nieobecni na Czwartkowej Sesji).

   2…W ramach opisanego układu Przewodniczącym Rady Miejskiej został Jan Rokita z PIS. Należy jednocześnie bezwzględnie podkreślić, iż Radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości tj. Monika Bolek oraz Jakub Rącz cechują się od początku kadencji niezależnością, własnym zdaniem, skłonnością do kompromisu oraz działaniem dla dobra mieszkańców.

   3.. Wszystkie Komisje Rady Miejskiej w Górze Kalwarii w zakresie Przewodniczących tychże Komisji, a także stanowiska Przewodniczącego oraz Wice Przewodniczących Rady Miejskiej zostały obsadzone przez beneficjentów wyżej opisanej koalicji… .

   (za portalem gorakalwarianews)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię