Nie żyje Jan Lempkowski – nauczyciel, autor książek i żołnierz II wojny światowej

1

GÓRA KALWARIA W piątek w południe zmarły w wieku 95-lat mieszkaniec miasta zostanie odprowadzony w ostatnią drogę


Był bardzo aktywny. Często można było go spotkać na uroczystościach. Był jednym z ostatnich mieszkańców Góry Kalwarii, który stąpał po nieistniejącym już moście w Brzuminie, bronionym zaciekle przez polską załogę we wrześniu 1939. Miał doskonałą pamięć przytaczając szczegóły sprzed kilkudziesięciu lat.

Podczas II wojny światowej Jan Lempkowski działał w konspiracji (w Kadrze Bezpieczeństwa) oraz służył w 2. Armii Wojska Polskiego. W trakcie operacji berlińskiej został ranny. Później swoje wspomnienia z lat młodości, często tragiczne, opisywał w książkach i artykułach. Jednak wielu mieszkańców Góry Kalwarii zapamięta Jana Lempkowskiego przede wszystkim jako nauczyciela miejscowego liceum ogólnokształcącego oraz szkoły gastronomicznej. Jako absolwent fizyki podjął pracę w szkole w 1957 roku i zakończył ją 36 lat później. Dzieje miejscowego LO również spisał.

Jan Lempkowski przez wiele lat był prezesem miejscowego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska, a w 2012 r. władze miasta uhonorowały go tytułem Zasłużony dla Góry Kalwarii.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 18 stycznia (piątek) o godz. 12 w kościele przy ul. ks. Sajny w Górze Kalwarii, po czym Jan Lempkowski spocznie na cmentarzu parafialnym.

Fot. Robert Korczak

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię