GÓRA KALWARIA Zakończyły się spotkania studyjne w terenie w ramach projektu Łączy nas Wisła. Tym razem liczna grupa osób odwiedziła nieczynny ośrodek Brzanka oraz port w Górze Kalwarii


Przypomnijmy. Piaseczyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe na zlecenie starostwa opracowuje obecnie koncepcję na zagospodarowanie brzegu Wisły na terenie naszego powiatu. Chodzi o to, żeby rzeka przyciągnęła jak najwięcej mieszkańców i turystów, a także przedsiębiorców, którzy będą zainteresowani ich obsługą.

Czego trzeba, aby Brzanka znów tętniła życiem

Położona tuż nad Wisłą, w pobliżu mostu drogowego Brzanka to obiekt, w którym drzemie ogromny potencjał, ale od lat niszczeje i stoi niewykorzystany. Powstawała wraz z przystanią w latach 60. ubiegłego wieku jako gniazdo lokalnych wędkarzy i wodniaków, przyciągał mnóstwo osób. Legendami obrosły m.in. bale, które odbywały się w Brzance. Obecnie gmina znów wystawiła budynek razem z działką do wynajęcia. – Na razie jest dwóch oferentów zainteresowanych dzierżawą Brzanki na cele turystyczno-gastronomiczne. Decyzje zostaną podjęte po 18 maja – informuje Elżbieta Romaniuk z magistratu.

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania Piotr Rytko, prezes piaseczyńskiego WOPR przekonywał, że w Brzanka powinna – z pewnymi modyfikacjami – funkcjonować tak, jak przed laty. W ramach projektu Łączy nas Wisła autorzy koncepcji zaproponują gruntowny remont budynku. Ich zdaniem Brzanka powinna służyć jako zaplecze socjalne, gastronomiczne, noclegowe, sanitarne dla tych, którzy przybiją do brzegu lub wybiorą się nad rzekę. Jest też pomysł, aby duża sala obiektu pełniła sezonowo rolę miejsca imprez kulturalnych. Zdaniem WOPR w ośrodku należy także zmodernizować pomosty dla łodzi, kajaków oraz utworzyć wypożyczalnię sprzętu pływającego oraz rowerów. Ponadto obok Brzanki powinien powstać hangar do przechowywania jednostek pływających oraz pełniący rolę warsztatu. Kolejna propozycja to utworzenie ścieżek spacerowych oraz placu zabaw i terenu służącego rekreacji, m.in. boisk do gry w siatkówkę.

W czasie środowej dyskusji padła propozycja zorganizowania pola namiotowego oraz miejsca przygotowanego do zaparkowania camperów.

Port, czyli wiele możliwości

WOPR proponuje również, aby Brzankę i położony w pobliżu port połączyła utwardzona i oświetlona ścieżka. Bo zdaniem Piotra Rytko kalwaryjski port jest kluczowym punktem, jeśli chodzi o zagospodarowanie brzegu Wisły w powiecie, mimo że obecnie mało wykorzystanym. Jednak należy dokonać znacznych inwestycji. Niezbędne są pomosty, przy których można byłoby cumować łodzie i kajaki. Zdaniem WOPR równie ważne jest przygotowanie zaplecza – z miejscem do szykowania posiłków, toaletami, natryskami i punktem napraw. Prezes Rytko uważa, że w porcie w Górze Kalwarii powinno także powstać powiatowe Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego z dyżurką ratownika wodnego, centrum dowodzenia ratowniczego oraz hangarami na łodzie.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia Maszoperia Wiślana, które widziałoby w porcie budynek szkutni, gdzie powstawałyby tradycyjne łodzie wiślane. Zdaniem szefa piaseczyńskiego WOPR wisienką na torcie w tym miejscu mógłby być pomost widokowy przy wejściu do poru, skąd można byłoby podziwiać most kolejowy, samochodowy oraz rezerwat przyrody przy Kępie Glinieckiej. Z kolei Maszoperia Wiślana proponuje budowę w pobliżu małej latarni, która byłaby punktem nawigacyjnym.

Obecnie WOPR zamierza skupić się na opracowaniu koncepcji, planuje również wyjazd do przystani rzecznych na terenie kraju.

Fot. Piaseczyński WOPR i as

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię