Niedługo poznamy sportowe dzieje Piaseczna

0

PIASECZNO Już wkrótce ukaże się kolejna książka znanej piaseczyńskiej autorki Agnieszki Cubały, która zasłynęła cyklem publikacji dotyczącym różnych ujęć Powstania Warszawskiego. Tym razem kończy właśnie pracę nad książką „Sportowe dzieje Piaseczna”, która – jak sama podkreśla – okazała się dla niej wspaniałą przygodą życiową, dzięki której mogła lepiej poznać historię miasta i spotkać wielu wyjątkowych ludzi

Autorka, która podczas piaseczyńskiej gali sportu rozmawiała o książce z redaktorem Michałem Olszańskim, nie spodziewała się jednak, że będzie musiała zmierzyć się z tak trudnym zadaniem.
– Dzieje tutejszego sportu są tak bogate, że można byłoby napisać na ich temat bez trudu kilka tomów – mówi Agnieszka Cubała. – Trzeba było dokonywać trudnych wyborów związanych z selekcją materiału. Dlatego chciałabym wyraźnie podkreślić, że książka, która niebawem się ukaże, nie zamyka tematu. Wręcz przeciwnie – dopiero otwiera wielowątkową opowieść o wspaniałych osiągnięciach i niezwykłych ludziach, którzy postanowili zakładać pierwsze kluby, budować infrastrukturę, popularyzować nowe dyscypliny i swoimi sukcesami przynosić radość i poczucie dumy kibicom i mieszkańcom. Mam nadzieję, że znajdą się kolejne osoby, które będą kontynuować rozpoczętą przeze mnie pracę.
Autorka podziękowała za pomoc okazaną podczas pracy nad książką obecnym władzom miasta oraz osobom, bez wsparcia i zaangażowania których publikacja ta z pewnością nie mogłaby nigdy powstać. Szczególny wkład mieli w tym przypadku: Wanda Wasiewicz, Marek Frącz, Stanisław Hofman, Robert Iwanek, Arkadiusz Modrzejewski, Marcin Pałuba, Bogdan Trębicki i Tadeusz Warsza.

– Niniejsza książka była pisana w czasie pandemii, co w pewnym stopniu utrudniło mi dostęp do archiwów – dodaje Agnieszka Cubała. – Dlatego nieocenionym źródłem okazała się dla mnie lokalna prasa, a zwłaszcza artykuły z „Gazety Piaseczyńskiej”, „Kuriera Południowego” i „Kuriera Piaseczyńskiego”.

Ze względu na fakt, że sama jest wielką fanką siatkówki, szczególnie wyjątkowe było dla autorki spotkanie z Mistrzem Świata i Mistrzem Olimpijskim Tomaszem Wójtowiczem. Ogromne wrażenie zrobiły na niej również rozmowy z: Dorotą Godziną, Renatą Sobiesiak-Paradowską, Ryszardem Głowackim, Andrzejem Maliną, Filipem Młynarskim, Wiesławem Paradowskim i Piotrem Siegoczyńskim. W pracę nad książką wspaniale włączyli się też przedstawiciele takich dyscyplin jak: piłka nożna i ręczna, kolarstwo, kickboxing, karate, tenis, pływanie, badminton, łucznictwo, baseball czy sporty motorowe i zimowe.
– Ogromnie bliski był mi zawsze taniec, dlatego z tym większą przyjemnością opisałam sukcesy zawodników i trenerów z klubów: „Grawitacja Sport Academy” i „Akademii Tańca Paso” – nie kryje Agnieszka Cubała. – Myślę, że dla społeczności lokalnej wielkie znaczenie ma również rekreacja sportowa, zwłaszcza że miasto dysponuje wspaniałymi obiektami i terenami o wyjątkowych walorach krajobrazowych i przyrodniczych.
Ciekawym materiałem będzie również aneks książki, w którym autorka zebrała „złote myśli” wielkich zawodników, takich jak: Michael Jordan, Lionel Messi czy Iga Świątek, ale i postaci związanych ze sportem piaseczyńskim.
– Słowo ma wielką moc i może zmieniać świat – podsumowuje Agnieszka Cubała. – Dlatego mam nadzieję, że młodzi zawodnicy z Piaseczna, korzystając z rad wielkich mistrzów, już niebawem będą sięgać po najwyższe trofea sportowe, czego serdecznie im życzę!
Książka „Sportowe dzieje Piaseczna” ma charakter niekomercyjny i będzie dostępna nieodpłatnie na spotkaniu autorskim, którego termin uzależniony jest od dalszych obostrzeń wynikających z pandemii.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię