Niedługo zapadnie wyrok w procesie wójt Lesznowoli

0

LESZNOWOLA W październiku ubiegłego roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces czwórki lesznowolskich urzędników, w tym wójt Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik. W poniedziałek odbyła się kolejna rozprawa, a za dwa tygodnie planowana jest ostatnia, na której zostanie prawdopodobnie wyznaczony termin ogłoszenia wyroku


Toczący się proces karny, w którym zarzuty oprócz Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik usłyszeli także była skarbnik Elżbieta Obłuska oraz dwójka byłych wicewójtów Karolina P. i Marek R. jest pokłosiem śledztwa wszczętego przez prokuraturę po kontroli CBA. Wykazała ona nieprawidłowości związane z rozporządzaniem gminnym majątkiem oraz umarzaniem podatku firmom z Wólki Kosowskiej. Kontrola CBA zakończyła się w październiku 2017 roku. Analiza dokumentów zaowocowała złożeniem do prokuratury „zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego przez Marię Jolantę Batycką-Wąsik, wójta gminy Lesznowola”. Po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym, 30 listopada 2017 roku prokurator okręgowy wszczął śledztwo „w sprawie przekroczenia uprawnień oraz niedopełniania obowiązków służbowych przez funkcjonariusza publicznego”, w tym wypadku wójt Lesznowoli, i działanie na szkodę interesu publicznego. Przełom w sprawie nastąpił w lipcu 2019 roku, kiedy to Maria Jolanta Batycka-Wąsik została zatrzymana przez CBA i usłyszała sześć zarzutów, za które może grozić jej nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Niedługo potem prokuratorskie zarzuty usłyszeli także jej najbliżsi współpracownicy. Za niedopełnienie obowiązków służbowych odpowiada była gminna skarbnik, a za przekroczenie uprawnień byli wicewójtowie – Karolina P. i Marek R. (żadna z tych osób nie przyznała się do winy).
W poniedziałek przed Sądem Okręgowym odbyła się już czwarta rozprawa w ramach toczącego się procesu karnego. Sąd przesłuchiwał m.in. członków zarządów firm z Wólki Kosowskiej. Ostatnia rozprawa najprawdopodobniej odbędzie się 17 lutego. To właśnie wtedy będzie można posłuchać mów końcowych oskarżenia i obrony oraz dowiedzieć się, kiedy dokładnie zostanie ogłoszony wyrok. Prawdopodobnie nastąpi to na przełomie lutego i marca.

Bardziej szczegółową relację z przebiegu czwartej odsłony procesu karnego lesznowolskich urzędników można przeczytać na facebooku Obywatelskiego Think Tanku Lesznowola.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię