Niedźwiedź jak ten z bajki – żyje tylko na miodzie. Jak jest naprawdę?

1

Bajki i książki dla dzieci sprawiły, że większość ludzi twierdzi, iż niedźwiedzie żywią się tylko i wyłącznie miodem. Nie jest to do końca prawdą. Niedźwiedzia dieta uzależniona jest od warunków atmosferycznych, w których żyją i samego gatunku – misiów bowiem jest kilka. W związku z tym, prócz miodu, olbrzymie futrzaki żywią się jagodami, trawą, rybami, owadami a nawet większymi ssakami, jakimi są jelenie. Miód jest więc uzupełnieniem niedźwiedziej diety – nie jest zaś jego jedynym pokarmem.

Koneserzy miodu i ci, którzy nie mają szans go spróbować. Miód dla niedźwiedzia i człowieka

Ciekawostką jest fakt, że w tureckim Surmene w prowincji Trabzon pasieki atakował niedźwiedź o nadanym mu przez ludzi pseudonimie Big Boy. Nikt nie potrafił go przepędzić, dlatego Ibrahim Sadef (inżynier rolnictwa) wpadł na niezwykły pomysł – wykorzystał Big Boya do eksperymentu, którego celem było określenie który z tureckich miodów jest tym najlepszym. Wykonano wiele testów polegających głównie na ślepej próbie. Big Boy wybierał bardzo rzadki i kosztowny miód anzerski i resztę naturalnych miodowych wyrobów, zaś kręcił nosem na niskiej jakości miód marketowy. Morał z tej opowieści jest niezwykle prosty – należy sięgać po miody naturalne, nie zawierające szkodliwych substancji. W Polsce również mamy mnóstwo krajowych miodów gotowych do spróbowania – aby podarować sobie (lub komuś) dozę słodkości i zdrowych właściwości, można zaopatrzyć się w zestawy miodów Wowka, pochodzących z jednego z najczystszych rejonów Polski (z Warmii). Znajdziesz je w sklepie Murrano; zestaw składa się z miodu lipowego, rzepakowego z porzeczką i rzepakowego z truskawką. Miks zdrowych smaków z pewnością przywabiłby niejednego niedźwiedzia! Są jednak też takie gatunki, które nigdy nie zaznają smaku dobrego, naturalnego miodu – mowa tu o niedźwiedziach polarnych zamieszkujących arktyczne rejony, jak i o pandach, których głównym pożywieniem jest bambus. No cóż – więcej dla nas, ludzi.

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Właściwości ukryte w słoiczkach pełnych miodu

Nazwa „płynne złoto” nie wzięła się znikąd. Miód zawiera wachlarz właściwości zdrowotnych i stosowany był już w starożytności niczym naturalne lekarstwo na dolegliwości. Miód lipowy, uważany za jeden z najsmaczniejszych miodów, ma właściwości przeciwgorączkowe, napotne i uspokajające. Doskonały przy przeziębieniach, łagodzi kaszel i pomaga odkrztuszać zalegająca wydzielinę. Miód rzepakowy jest zaś bardzo łatwo przyswajalny przez wątrobę; najczęściej używany przy chorobach serca i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Oba miody warto spożywać będąc zdrowym, gdyż mają one właściwości odpornościowe. Miody poleca się również jako naturalny opatrunek – zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne skóry, a także przyczynia się do przyspieszenia gojenia ran. Z racji tego, że działa on oczyszczająco na organizm, zmniejsza szkodliwe działanie używek takich jak kawa, herbata, tytoń czy alkohol, dzięki czemu stanowić może prawdziwy ratunek dla obciążonego organizmu. Informacja dla pań – maseczki z miodu działają na twarz odprężająco i sprawiają, że jest ona rozjaśniona naturalnym blaskiem. Nic, tylko próbować!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię