Niejedno oblicze Świętej Ziemi

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Marcin Gutowski, dziennikarz radiowy i mieszkaniec Słomczyna, w pasjonujący sposób opowiedział w zeszłą sobotę o swoich podróżach po Izraelu i Palestynie


Gutowski związany z radiową „Trójką” jest autorem książki „Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny”. Podczas spotkania w Konstancińskim Domu Kultury zaprezentował interesujące zdjęcia i unikalne nagrania ze swojej podróży.

Ziemia Święta to dla wielu ludzi przede wszystkim cel religijnych pielgrzymek. To także miejsce nieustannego, wyniszczającego konfliktu. Dla tysięcy Żydów, muzułmanów i chrześcijan Ziemia Święta jest przede wszystkim domem. I to właśnie oni są bohaterami tej książki. Opowiadają o swoim zwykłym życiu w niezwykłym miejscu. Patrząc ich oczami, mamy szansę zrozumieć paradoksy tej ziemi, docenić jej piękno i różnorodność.
„Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny” to zbiór wywiadów i reportaży. Autor oddaje w nim głos mieszkańcom, prezentując różne mało znane poglądy i punkty widzenia. Wraz z dziennikarzem odwiedzamy rozmaite regiony, m.in. Jerozolimę, Tel Awiw, Betlejem, Galileę, ziemie Palestyńczyków, Zachodni Brzeg, Strefę Gazy, społeczność wielkomiejskich parkourowców, pustynię Negew oraz wioski Beduinów, Samarytan i ortodoksyjnych sekt. Autor skupia się nie tylko na konflikcie żydowsko-muzułmańskim, na którym koncentruje się uwaga świata.
To nie tylko nie jedyny, lecz także, moim zdaniem, nie najostrzejszy konflikt dzielący mieszkańców Palestyny i Izraela – podkreślał podczas spotkania Marcin Gutowski.
Czytając „Świętą Ziemię…” można dowiedzieć się, że istnieją Żydzi przeciwni funkcjonowaniu państwa Izrael i Palestyńczycy, którzy chcą żyć z Żydami w jednym państwie. Przeczytamy o konfliktach, które dzielą chrześcijan zamieszkujących ten region. Wreszcie poznamy opinie ludzi, którzy całkowicie odcinają się od przeszłości i religii. Ciekawostką jest także kult armii w Izraelu, gdzie kobiety i mężczyźni odbywają obowiązkową służbę.
– W Tel Awiwie, na plaży nikogo nie dziwią kobiety w strojach kąpielowych z karabinami na ramieniu – opowiadał z uśmiechem Marcin Gutowski.
Spotkanie z pisarzem, które poprowadziła Małgorzata Flis z Konstancińskiego Domu Kultury, przyciągnęło wielu mieszkańców zainteresowanych książką oraz opisanym regionem. Nie brakowało również pytań, na które autor starannie odpowiadał. Po spotkaniu można było także kupić książkę z autografem i dedykacją pisarza.

Piotr Chmielewski 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię