Niepełnosprawni intelektualnie aktywni sportowo

0

O tym, że aktywność fizyczna jest ważna dla rozwoju ciała i ducha każdego człowieka, wiadomo od czasów starożytnych. Niestety, przez wiele lat sport osób niepełnosprawnych intelektualnie był kwestią marginalizowaną przez ogół społeczeństwa. Współcześnie podejmowanych jest jednak coraz więcej inicjatyw mających zapewnić wszystkim osobom równe szanse w dostępie do zorganizowanej aktywności sportowej

Także i w Piasecznie pojawiła się możliwość uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne intelektualnie. We wrześniu 2014 roku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Piasecznie powołano Klub Olimpiad Specjalnych (KOS) „Komandos”. Jego prezesem został Dariusz Kluszczyński, nauczyciel wychowania fizycznego w szkole, a także trener zawodników należących do klubu. Klub działa w ramach Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska – Mazowsze, blisko współpracując również ze Złoczewskim Towarzystwem Sportowym. Treningi prowadzone przez KOS „Komandos” to przede wszystkim zajęcia ogólnorozwojowe i specjalistyczne, głównie z zakresu lekkoatletyki, tenisa stołowego, łyżwiarstwa, narciarstwa zjazdowego i biegowego, kolarstwa czy też pływania. Młodzi sportowcy uczestniczą często również w zawodach jazdy na rolkach i wrotkach, a także w bowlingu (gra w kręgle).

Podopieczni KOS „Komandos” startują w różnych turniejach organizowanych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – w Olimpiadach Specjalnych, na poziomie regionalnym (Mazowsze) i ogólnopolskim. Wszystko zaczęło się jednak od kameralnego turnieju bowlingu w profesjonalnej kręgielni w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, w którym uczestniczyło kilku uczniów. Później przyszła kolej na następne dyscypliny i zawody o coraz większej randze. Sportowcom KOS „Komandos” nie brakuje tez i sukcesów, czego świetnym przykładem jest choćby złoty medal w slalomie gigancie zdobyty przez Janusza Lisowskiego podczas Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Zakopanem w 2020 roku, który dał naszemu zawodnikowi przepustkę na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Kazaniu. Ponadto członkowie klubu byli w ostatnich latach wyróżniani przez władze miasta w kategorii „nadziei sportowych roku”. Przyczyniły się do tego osiągnięcia Bereniki Ciechomskiej w pływaniu i narciarstwie oraz dwa złote medale zdobyte przez Damiana Gawrycha podczas Mazowieckich Zawodów Olimpiad Specjalnych w pływaniu.
Dariusz Kluszczyński ma taką zasadę, że zawsze przed startem przypomina swoim zawodnikom by nie myśleli o wynikach czy medalach. Ważny jest bowiem sam start w imprezie i to by zrobili wszystko najlepiej jak potrafią. Strategia ta przynosi wspaniałe efekty, bo młodzi sportowcy z KOS „Komandos” mogą się poszczycić ogromną liczbą nagród, wyróżnień, pucharów, medali i zwycięstw. Zdobyli je, między innymi, na Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych czy Mazowieckiej Olimpiadzie Specjalnej w kolarstwie oraz na Mazowieckim Mityngu Olimpiad Specjalnych w narciarstwie zjazdowym.

Dlaczego osoby niepełnosprawne intelektualnie powinny uprawiać sport? Przede wszystkim dlatego, że przynosi im to dużo radości i satysfakcji.
Zdarzają się zawodnicy, którzy „żyją” od treningu do treningu – mówi Dariusz Kluszczyński.Szkolenie takich osób jest oczywiście znacznie trudniejsze i bardziej wymagające, ale dzięki postawie zawodników, a zwłaszcza ich zaangażowaniu, przynosi ogromną satysfakcję. Tak zdeterminowani i wdzięczni podopieczni są rzadkością.
Niezwykle istotne jest również to, że zawodnicy otrzymują szansę by okazać się w czymś najlepszym, być z siebie dumnym, poczuć smak sukcesu i zwycięstwa. Jest to ogromnie ważne dla samych sportowców, jak i ich rodzin.

Opr. na podstawie książki Agnieszki Cubały „Sportowe dzieje Piaseczna”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię