Niezwykła wystawa ikon

0

GÓRA KALWARIA Od piątku w Ośrodku Kultury przy ul. Białka można oglądać wystawę ikon, autorstwa księdza pułkownika Stanisława Drąga, który przez ponad 50 lat działalności artystycznej stworzył ich przeszło 1500


Ksiądz Stanisław Drąg, mimo że ma już 78 lat, cały czas pisze ikony. Wiele prac robi na indywidualne zamówienia

Wystawa zatytułowana „Kolorami pisane imię Boga” przedstawia najbardziej reprezentatywne dzieła ikonopisa. W piątkowym wernisażu wzięło udział prawie 70 osób.
– Wszystkie prace są barwne i ciepłe, zupełnie jak ksiądz Stanisław – ocenił burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. – Można powiedzieć, że oglądamy dzisiaj dzieła profesora recyklingu, który wykorzystuje w swojej twórczości fragmenty ołtarzy i przypadkowo znalezione deski – zauważył. Wydarzenie uświetnił występ chóru Coniew. Można było także wysłuchać krótkiej prelekcji dotyczącej sztuki pisania ikon.
Jest to już druga wystawa ks. Drąga w Górze Kalwarii. Pierwsza, która odbyła się w październiku ubiegłego roku, była zatytułowana „Piękna nasza Polska cała” i nawiązywała do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Obecna ekspozycja, na której można oglądać około 60 ikon napisanych przez księdza Drąga, przybliża tematykę religijną i jest adekwatna do okresu wielkiego postu – mówi Wojciech Prus-Wiśniowski, prezes Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska, który – wraz z żoną Bożeną – był inicjatorem wydarzenia. Wystawę można oglądać do 26 kwietnia. Wstęp na nią jest bezpłatny.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię