Niezwykłe studium człowieka oczami koreańskiej artystki

0

PIASECZNO W Ośrodku Sztuki Lescer w Zalesiu Górnym od tygodnia można oglądać wystawę południowokoreańskiej artystki Ha Cha Youn zatytułowaną „Home(s) Project”


Fot. Ośrodek Sztuki Lescer

Ha Cha Youn prezentuje w Ośrodku Sztuki Lescer prace wideo i wielkoformatowe fotografie. Stworzyła w galerii swój dom, do którego zaprasza gości wprowadzając koreańskie aspekty myślenia. Artystka stworzyła dialog między swoim domem, a cudzym, którego obszar zasiedliła. Ideą ekspozycji jest badanie warunków życia jako podstawowej potrzeby każdego człowieka. Ha Cha Youn porusza w swojej twórczości także zagadnienie biedy i związanego z nią wykluczenia, czyli zjawisk które są obecne w każdym społeczeństwie. Jednym z podstawowych materiałów jakich używa jest plastikowa siatka. Jest to przedmiot prosty i transparentny, ale jednocześnie ma głębokie znaczenie symboliczne, m.in. jest niechciany bo kojarzy się z zanieczyszczeniem środowiska.
– Podobnie jest z ludźmi – mówi artystka. – Oni również często nie mają swojego miejsca, są prześladowani i bezdomni. Los gna ich po świecie jak plastikowe siatki.

Fot. Ośrodek Sztuki Lescer

Ha Cha Youn nigdy nie używa spoiw, które mogłyby uwięzić siatkę. Każda z prac wykonana jest z ogromną starannością – w ten sposób oddaje hołd niechcianemu materiałowi. W Ośrodku Sztuki Lescer premierę ma najnowsza praca video artystki – Return Home, zrealizowana w Bretanii. Dedykowana jest uchodźcom, którzy zginęli podczas prób przepłynięcia Morza Śródziemnego. Tu torebki symbolizują szczątki, którym artystka daje spocząć. Podczas otwarcia wystawy goście proszeni byli o przyniesienie ze sobą dowolnej rzeczy, przedmiotu, obiektu (liścia, kamienia), który artystka przyjmowała jako prezent i umieszczała w swoim domu.

Wystawę można oglądać do 7 grudnia w Ośrodku Sztuki Lescer przy ul. Pionierów 11/13 w Zalesiu Górnym.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię