Niezwykły piknik, nie tylko dla weteranów

1

LESZNOWOLA W Hotelu Poniatowski odbył się piknik zorganizowany przez Koło nr 16 Warszawa-Mokotów Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ

– Piknik miał charakter integracyjny – mówi Krzysztof Klimaszewski, radny gminy Lesznowola i prezes Koła. – Spotkali się weterani różnych misji pokojowych, którzy brali udział w misjach w Wietnamie, Korei, Egipcie, Izraelu, Syrii, Jugosławii, Iraku, Afganistanu. Weterani dostali pamiątkowe medale i wyróżnienia. W imprezie brali udział także mieszkańcy i przedstawiciele lokalnego samorządu. Jej inicjatywa zrodziła się w związku z nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa, który przypada 29 maja.

Krzysztof Klimaszewski, który jest podpułkownikiem rezerwy jako żołnierz brał udział w trzech misjach pokojowych: na wzgórzach Golan, w Kosowie i Iraku.
– Chcemy szerzyć wiedzę o udziale polskich żołnierzy w misjach pokojowych – mówi Krzysztof Klimaszewski. – Od września planujemy dotrzeć do szkół z terenu gminy Lesznowola, podjąć działalność edukacyjną, kształtować postawy patriotyczne wśród uczniów. Chcielibyśmy naszą młodzież też zaprosić do Centrum Weterana, które znajduje się w Warszawie przy ul. Puławskiej. Znajduje się tam sala tradycji ze 122 tabliczkami upamiętniającymi osoby, które od 1953 roku poległy podczas misji, poza granicami naszego kraju.

Międzynarodowy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to święto uchwalone w 2011 dla upamiętnienia polskich żołnierzy i pracowników cywilnych, którzy uczestniczyli w zagranicznych misjach pokojowych, stabilizacyjnych czy wspierających sojuszników. Polscy żołnierze brali udział w ponad 89 operacjach.

Podczas imprezy dużym zainteresowanie cieszyło się stanowisko zorganizowane przez Stowarzyszenie Strzeleckie Iglica, na którym można było zobaczyć około 30 sztuk broni, od karabinu snajperskiego w czasów drugiej wojny światowej, aż po współczesne nowoczesne egzemplarze.

– Ten piknik to bardzo cenna inicjatywa, nie tylko dla samych weteranów, ale także dla lokalnej społeczności, która może poszerzyć swoją wiedzę o zaangażowaniu polskich żołnierzy w misjach pokojowych – powiedział Michał Otręba, utytułowany zawodnik stowarzyszenia „Iglica” i kolekcjoner broni.

Uzupełnieniem tego niezwykłego pikniku były występy muzyczne. Na pianinie utwory Chopina zagrał Krzysztof Otręba, imprezę uświetnił także koncert znanego lokalnego zespołu Ojciec i Syn.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię