Nowa kapliczka na „Różance”. W tym miejscu spoczywa 200 nieznanych żołnierzy

0

PIASECZNO Niedawno, dzięki staraniom Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii oraz wsparciu finansowemu gminy, udało się zrekonstruować drewnianą kapliczkę, znajdującą się pierwotnie na cmentarzu wojennym obok Jesówki


Drewnianą kapliczkę stojącą na końcu cmentarza zrekonstruowano na podstawie starych zdjęć

Cmentarz wojenny znajdujący się w lasku wilanowskim przy Jesówce, zwany pieszczotliwie „Różanką” został założony w 1916 roku przez niemieckie bataliony cmentarne, które porządkowały miejsca bitew, stoczonych w naszych okolicach w 1914 i 1915 roku.
– Kilka tygodni temu w źródłach niemieckich udało nam się potwierdzić liczbę spoczywających tu żołnierzy, których jest dokładnie 200 – mówi Stanisław Hofman z Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii. – Na cmentarzu pochowano 76 żołnierzy walczących w armii niemieckiej i 124 walczących w armii rosyjskiej. Na pewno wśród nich są także Polacy.
W latach 90. harcerze z Zalesia Górnego oczyścili teren cmentarza z porastających go dzikich róż. Teraz, dzięki pomocy gminy, udało się odświeżyć strzegące dostępu do nekropolii głazy oraz odrestaurować drewnianą kapliczką, która rozpadła się zaraz po drugiej wojnie światowej. – Rekonstrukcji dokonaliśmy na podstawie zdjęć z lat 20. i 30. ubiegłego wieku – dodaje Stanisław Hofman. – Projekt od samego początku pilotował dr inż. Mirosław Grzyb, członek naszego klubu.
Drewniana kapliczka z krzyżem w kształcie miecza znajduje się na końcu cmentarza (patrząc od wejścia). Natomiast tuż przed nim są umiejscowione dwa groby żołnierzy, poległych w lasach chojnowskich w 1943 i 1944 roku. Póki co nieznane są ich personalia, dlatego członkowie Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii proszą o kontakt wszystkie osoby, które mają na ten temat jakieś informacje. Podejrzewają, że dwóch żołnierzy służyło w AK, a dwóch pozostałych w Gwardii Ludowej (polegli prawdopodobnie podczas próby wysadzenia niemieckiego pociągu).
– Systematycznie wspieramy renowację miejsc pamięci na terenie gminy – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Oprócz „Różanki” wspieramy także porządkowanie miejsc z innych okresów. Niedawno w Pilawie postawiliśmy krzyż i obelisk, które mają upamiętniać bitwę stoczoną tam podczas powstania styczniowego.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię