Nowe wsparcie dla osób niepełnoprawnych

0

PIASECZNO/GÓRA KALWARIA W pierwszą niedzielę grudnia odbył się najważniejszy dla Warsztatów Terapii Zajęciowej KSNAW w Piasecznie kiermasz. Wraz z końcem roku zwiększają się również w powiecie możliwości terapii dziennej dla osób niepełnoprawnych. W najbliższą niedzielę można wspomóc niepełnosprawnych w Górze Kalwarii

Dzięki wsparciu proboszcza Tadeusza Huka Warsztaty Terapii Zajęciowej zbierają co roku przed kościołem NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym środki finansowe na działalność terapeutyczną i niezbędne remonty ośrodka. Na miejscu sprzedawano, między innymi, wyjątkowe wyroby rękodzielnicze: stroiki bożonarodzeniowe, kartki świąteczne, ceramikę, mydła glicerynowe, świece, budki dla ptaków. Co ważne, wszystkie produkty wykonały osoby z niepełnosprawnością podczas zajęć terapeutycznych w Warsztacie Terapii Zajęciowej, a ich rodzice oferowali dodatkowo wspaniałe domowe ciasta. W tym roku w trakcie kiermaszu zebrano łącznie kwotę 11,4 tys. złotych.
Wszystkim, którzy odwiedzili nas podczas niedzielnego kiermaszu, gorąco dziękujemy! – mówi Łukasz Owczarek, kierownik WTZ. – Co roku dostajemy ogromne wsparcie i co roku na nowo jesteśmy poruszeni sercem, które nam okazują mieszkańcy Zalesia Dolnego.
Ten rok jest zresztą wyjątkowy dla poprawy systemu wsparcia dorosłych osób z niepełnoprawnością w powiecie piaseczyńskim. Warsztat Terapii Zajęciowej KSNAW w Piasecznie 16 grudnia, dzięki wsparciu powiatu piaseczyńskiego, zwiększy bowiem liczbę miejsc terapeutycznych w filii WTZ w Górze Kalwarii o 15 osób. Dzięki temu mieszkańcy z niepełnosprawnością z gminy Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna, którzy od lat oczekiwali na przyjęcie do ośrodka, będą mogli wreszcie rozpocząć terapię.
Miejscowy WTZ będzie można wspomóc jeszcze w najbliższą niedzielę 15 grudnia (w godzinach od 8 do 14) przed siedzibą ośrodka w Górze Kalwarii.
W poniedziałek 9 grudnia otwarto z kolei dla uczestników Środowiskowy Dom Samopomocy w Pęcherach. – Jest to odpowiedź starostwa i wojewody na potrzebę kolejnego ośrodka pobytu dziennego dla osób z niepełnosprawnością – wyjaśnia Łukasz Owczarek. – Organizacją prowadzącą zostało Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, które już od 1996 roku prowadzi z powodzeniem Warsztat Terapii Zajęciowej w powiecie piaseczyńskim.
W Środowiskowym Domu Samopomocy jest również miejsce dla osób z głębszą lub sprzężoną niepełnosprawnością, które dotychczas miały problem ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie placówki terapeutycznej. Co ważne, nadal są tam wolne miejsca. Chętni mogą się zgłaszać do miejscowych ośrodków pomocy społecznej w celu przeprowadzenia rekrutacji.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię