Nowy rok, nowe prezydium

0

PIASECZNO W trakcie pierwszej tegorocznej sesji Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno sporo się działo. W obecności dorosłych przedstawicieli lokalnych władz młodzi radni powołali nowe prezydium i zdradzili swoje plany na najbliższą przyszłość

Na początku sesji głos zabrał burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, który poruszył, między innymi, kwestie związane z tegorocznym budżetem gminy i zaprosił młodych radnych do dyskusji o planach strategicznych samorządu terytorialnego. Dorosłe władze potwierdziły tym samym otwartość na zdanie swoich młodszych kolegów. Wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak zaprosiła młodzieżową radę do pracy nad programem oświatowym, który będzie wkrótce przygotowywany, a radni Piotr Sędziak i Beata Walczak – do szerszej współpracy w ramach komisji gospodarki i oświaty.
Sporą część sesji pochłonęły wybory nowego prezydium, po tym jak stare podało się do dymisji. Jak się okazało, kandydatów na poszczególne stanowiska było sporo i niejednokrotnie niezbędne do wyłonienia zwycięzców były dodatkowe głosowania. Ostatecznie nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno został Mikołaj Pieniak, rzecznikiem – Antoni Jasik, a wiceprzewodniczącym – Michał Różycki. Do wyłonienia sekretarza i kolejnego wiceprzewodniczącego niezbędna będzie jednak kolejna sesja, bo na tej zabrakło na to po prostu czasu.
Młodzi radni zdradzili też swoje plany na najbliższe miesiące.
Jeśli chodzi o główne założenia rady, to najpierw planujemy skupić się na znacznym usprawnieniu naszego kontaktu z samorządami szkolnymi i uczniami – mówi Antoni Jasik, rzecznik MRGP. – W lutym planujemy spotkania z samorządami uczniowskimi, w marcu – Youth Culture (kulturalne wieczorki), w kwietniu Back to the Past (spotkania tematyczne dotyczące przeszłości), projekt graffiti i akcję sprzątania ziemi. W maju młodzieżowa rada zaangażuje się z kolei w lokalnych szkołach w prawybory prezydenckie.
Opiekunem młodych radnych z ramienia gminy jest radny Michał Rosa.
Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno ma wiele dobrych planów na 2020 rok – uważa radny Rosa. – Jednym z najważniejszych tematów jest organizacja obchodów 10-lecia istnienia „Młodej Rady”, której pierwsza sesja odbyła się 21 kwietnia 2010 roku. Jako współzałożyciel Młodzieżowej Rady i opiekun będę wspierał młodych radnych w ich działaniu, w czym pomaga mi były przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Michał Iwan.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię