Obwodnica Góry Kalwarii prawie gotowa

13

GÓRA KALWARIA Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, prace nad obwodnicą Góry Kalwarii są zaawansowane w 75 proc. Zgodnie z umową, termin ich zakończenia upływa w grudniu tego roku


W Kątach prace idą pełną parą. Kilka dni temu wykonawca układał nawierzchnię bitumiczną

Kierowcy poruszający się w ciągu ostatniego tygodnia drogami 79 i 50 mogli zauważyć intensywne prace, związane z układaniem warstw konstrukcyjnych obwodnicy, która zaczyna się w Kątach, a kończy przed mostem na Wiśle.
– Na nowej drodze kładziona jest nawierzchnia bitumiczna i montowane bariery energochłonne – wyjaśnia Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA. – Jednocześnie cały czas trwają roboty mostowe. Odbywa się zbrojenie i dekowanie płyt przejściowych oraz montaż dylatacji. Na skrzydełkach betonowane są płyty przejściowe i gzymsy. Robione jest także odwodnienie.
Wykonawca buduje również zbiorniki retencyjne oraz system odwodnieniowy nowej drogi. Montuje także słupy oświetleniowe.
– Na bieżąco monitorujemy postęp prac – zapewnia Małgorzata Tarnowska. – Gdy uznajemy, że jest on niezadowalający, mobilizujemy wykonawcę. Na razie wszystko przebiega zgodnie z planem.
GDDKiA zapewnia, że po zakończeniu robót i odbiorów (w tym Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który wyda decyzję pozwolenia na użytkowanie) nowa trasa wraz z węzłami „Kąty”, „Marianki” i „Stadion” zostanie udostępniona kierowcom. Kiedy już to się stanie, kolejnym etapem ma być wymiana nawierzchni na starych odcinkach drogi 79, przebiegających przez centrum miasta. Chodzi o przebudowę fragmentów ul. Pijarskiej, Dominikańskiej, Wojska Polskiego, Grójeckiej i al. Wyzwolenia, które po oddaniu obwodnicy stracą status drogi krajowej. Wiele wskazuje na to, że prace te będą realizowane dopiero w przyszłym roku.
– Najpierw miasto, a konkretnie Zakład Gospodarki Komunalnej, musi dokończyć tam prace związane z układaniem kanalizacji – dodaje Małgorzata Tarnowska.

TW

13 KOMENTARZE

  • Po oddaniu obwodnicy, handel w mieście padnie na łeb na szyję. Nie jedno miasto doświadczyło takiego obrotu sprawy, sklepiki padały jeden za drugim. Więc niech się głupcy tak nie cieszą

 1. “Kiedy już to się stanie, kolejnym etapem ma być wymiana nawierzchni na starych odcinkach drogi 79, przebiegających przez centrum miasta.”
  Alechyba najpierw kanalizacja ?

 2. Haha każdy orientujacy się w budownictwie wie, że ta pożal się boże obwodnica nic nie zmieni. Zamiast poszerzyć jezdnię zasypać rowy wyciąć parę drzew i wylać dodatkowy pas to ciągną trzy lata budowę fikcyjnej zmiany.

 3. Już nie mogę i nie tylko ja się doczekać, wreszcie będzie można spokojnie przejść na drugą stronę ulicy,handlem się nie martwcie,kupcy wreszcie zadbają o dobry towar.
  Ci co mieszkają przy ulicy Pijarskiej odetchnąz ulgą.

 4. Skoro kopią to już 3 lata a zostało jeszcze 25% i zdążą to zrobić w 2 miesiące… to szacun. No ale na poważnie to sorry, nie widzę tego grudnia w ogóle.

 5. Nie można wychodzić z założenia, że 25% rocznie, bo jedne roboty idą długo i mozolnie, jak np. utwardzanie gruntu, nasypy pod wiadukty itp. a inne krócej. Lanie nawierzchni to już najłatwiejszy etap budowy i szybki. Wreszcie będzie można przez Górę przejechać, zwłaszcza w piątek.

  • Do tej pory jak coś się na moście stało to cała Góra Kalwaria stała! I tak jeśli trzeba będzie stać to nie ma różnicy czy obwodnica jest czy jej nie ma, bo Góra i tak ostatecznie się zablokuje. Tak czy inaczej nie będzie się to działo stale i codziennie, rano i wieczorem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię