Ocenili Budżet Obywatelski

2

PIASECZNO W trakcie otwartego spotkania ewaluacyjnego Budżetu Obywatelskiego w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno każdy z mieszkańców mógł zgłosić swoje sugestie w sprawie jego organizacji na przyszły rok. Na miejscu można było także zapoznać się z proponowanymi przez gminę zmianami

Na spotkaniu poruszono kwestie związane z podziałem miasta na obszary terytorialne. Stwierdzono, że po pierwszej edycji budżetu jest jeszcze za wcześnie na ocenę zasadności ich podziału. Zdecydowanie różne zdania były w przypadku maksymalnych kwot przyznawanych na dane projekty Budżetu Obywatelskiego. Część uczestników stawiała na celowość finansowania większych (droższych) przedsięwzięć kosztem mniejszej liczby tańszych (do 100 tysięcy złotych) projektów i odwrotnie. Zastanawiano się przy tym jak zwiększyć partycypację mieszkańców.
– Uczestnicy spotkania uznali, że kluczem do zwiększenia popularności Budżetu Obywatelskiego jest jego wiarygodność – podsumowuje Miłosz Gibas, Koordynator Budżetu Obywatelskiego. – Najlepszym sposobem na zdobycie zaufania mieszkańców jest sprawna realizacja wszystkich zwycięskich projektów.
W trakcie ewaluacji nie zgłoszono szczególnych zastrzeżeń co do zasad zgłaszania i weryfikacji projektów. Padły jednakże propozycje by mogli głosować również i uczniowie szkół średnich (od 16 roku życia).
Spore emocje wywoła natomiast sugestia jednego z uczestników by ograniczyć możliwość zgłaszania pomysłów do Budżetu Obywatelskiego radnym Rady Miejskiej w Piasecznie. Osoba proponująca tą zmianę argumentowała ją tym, że Budżet Obywatelski powinien być skierowany przede wszystkim do mieszkańców, którzy na co dzień mają ograniczony wpływ na wydatkowanie budżetu gminnego. Uczestnicy zaproponowali też skrócenie okresu przeznaczonego na głosowanie z miesiąca do dwóch tygodni, nową formę prezentacji projektów (np. podczas wydarzeń kulturalnych) oraz przeprowadzenie przyszłorocznej procedury budżetowej jeszcze przed końcem wakacji (w związku z listopadowymi wyborami samorządowymi).
Pomysłodawcy projektów zasugerowali ponadto aby Urząd Miasta i Gminy pozostawał w kontakcie z autorami projektów, a także umożliwił konsultowanie oraz składanie uwag do realizacji projektów Budżetu Obywatelskiego na każdym możliwym etapie. Miłosz Gibas zadeklarował z kolei, że co kilka miesięcy organizowane będą spotkania, podczas których przedstawione zostaną raporty z realizacji zadań Budżetu Obywatelskiego.

Grzegorz Tylec

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię