Od 1 stycznia granice miasta zostały przesunięte

0

GÓRA KALWARIA Rozpoczęty ponad dwa lata temu proces doprowadził do przyłączenia do Góry Kalwarii części dwóch sąsiednich sołectw. Od początku 2023 roku powierzchnia miasta jest większa prawie o 93 hektary.

W granicach Góry Kalwarii 1 stycznia znalazły się Kalwaryjka (część Krzaków Czaplinkowskich) oraz byłe Państwowe Gospodarstwo Rolne „Moczydłów” z nowym osiedlem Rezydencja (część Moczydłowa).

O włączenie tych terenów w obręb miasta zabiegali od wielu lat mieszkańcy właśnie Krzaków Czaplinkowskich i Moczydłowa. W 2020 roku urząd gminy postanowił sporządzić stosowną uchwałę (o przeprowadzeniu konsultacji społecznych), a Rada Miejska ją przegłosowała. Po zakończeniu konsultacji, zgodnie z procedurą, znów wypowiedzieli się radni. W 2021 roku pozytywnie zaopiniowali zmianę granic, a w 2022 uchwalili, że należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji. I dopiero niedawne, lipcowe rozporządzenie Rady Ministrów okazało się decydujące. Czyli sprawiło, że kilkuset mieszkańców ma nowe adresy zamieszkania.

Dotychczas Góra Kalwaria liczyła przeszło 1372 ha. Powierzchnia miasta zwiększyła się o ponad 6,7 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię