GÓRA KALWARIA W najbliższą sobotę i niedzielę w kinie Uciecha odbędą się Dni Kultury Żydowskiej. Wydarzeniu przygotowanemu przez Ośrodek Kultury patronuje Piasecznonews.pl i Kurier Południowy


Festiwal rozpocznie się w sobotę o godz. 18 od koncertu piosenek Wiery Gran „Od serca…do serca” wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, aktorki Teatru Żydowskiego oraz akordeonisty Pawła Leszczyńskiego. Gran – piosenkarka, aktorka kabaretowa i filmowa – od wiosny 1942 r. była artystyczną sensacją Café „Sztuka” w warszawskim getcie, z którego uciekła w sierpniu 1942 roku. Po wojnie została niesłusznie oskarżana o kolaborację z Niemcami. Oczyszczana z zarzutów przez kolejne sądy, nie wytrzymała presji opinii publicznej i wyemigrowała do Francji, gdzie zmarła w zapomnieniu. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną m.in. piosenki „Tango notturno”, „Piosenka o zgubnym sercu”, czy „Bo to się zwykle tak zaczyna”. Piosenki dopełnią krótkie narracje epizodów z życia prywatnego i zawodowego Wiery Gran zaczerpnięte z książki Agaty Tuszyńskej „Oskarżona Wiera Gran”. Wstęp 20 zł (bilety są dostępne w kasie OK oraz na biletyna.pl).

W niedzielę o godz. 13 dojdzie do projekcji oraz spotkania z autorami filmów opowiadających o dramatycznych wydarzeniach z okresu wojny w Górze Kalwarii. „Tajemnica wsi Marianki” – film Hanny Bąbik – jest opowieścią o tragicznej historii dwojga żydowskich dzieci, zamieszkujących w czasie okupacji Marianki, część obecnej Góry Kalwarii. Z jednej strony jest to historia solidarności i odwagi widziana oczami dziecka, z drugiej – obraz koszmaru wojny. Natomiast „Abramek wrócił sam” – film Tomasza Wiśniewskiego, jest historią Henryka Prajsa z Góry Kalwarii, ostatniego żyjącego Żyda z tego miasta oraz ostatniego żyjącego żołnierza z Suwalskiej Brygady Kawalerii. Spotkanie poprowadzi Piotr Rytko. Wstęp wolny.

Również w niedzielę o godz. 18 będzie można zobaczyć przedwojenny kabaret pt. „Kłopoty faszerowane, czyli wieczór humoru i piosenki żydowskiej” z udziałem aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy: Moniki Chrząstowskiej, Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego, Teresy Wrońskiej (prowadzenie i fortepian). W programie przedwojenne piosenki i skecze znakomitych poetów i kompozytorów. Bilety po 20 zł dostępne są w kasie OK oraz na biletyna.pl.
Kino Uciecha znajduje się przy ul. ks. Sajny 14.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię