Od stycznia jeszcze mniej niedziel handlowych. Sprawdź, w które zrobisz zakupy

6

PIASECZNO Od marca tego roku mogliśmy odwiedzać sklepy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku zasady w handlu jeszcze bardziej się zaostrzą. Czy waszym zdaniem to jest dobry kierunek?


Od 1 stycznia zakupy zrobimy tylko w jedną niedzielę każdego miesiąca, zazwyczaj ostatnią. Wyjątek w tym przypadku będą stanowiły kwiecień oraz grudzień, w których wypadają Wielkanoc i Boże Narodzenie. Zatem w sumie, w 2019 roku sklepy będą otwarte tylko podczas 15 niedziel. Kolejne zmiany wejdą w życie w 2020 roku, kiedy zakaz handlu obejmie już każdą niedzielę.

Tak jak do tej pory w niehandlowe niedziele będzie można zrobić zakupy wyłącznie w sklepach, w których za ladą staną ich właściciele. Handel będzie możliwy także na dworcach kolejowych, portach lotniczych, piekarniach i cukierniach. Otwarte będą też lodziarnie. Zakupy zrobimy na giełdach rolniczych i w sklepach internetowych. Znowelizowana ustawa ma ograniczyć funkcjonowanie placówek pocztowych, bo taką formę działalności przybrało wiele sklepów popularnych sieci.

Z badań przeprowadzonych w lutym 2018 przez ARC Rynek i Opinia, wynikało, że 42 proc. Polaków uważało, iż ograniczenie handlu w niedzielę jest utrudnianiem życia, ponieważ 75 proc. respondentów deklarowało, iż właśnie w ten dzień regularnie robi zakupy w dyskontach. Kilka miesięcy obowiązywania ograniczeń sprawiło, że klienci zmienili swoje nawyki. W potrzebne produkty zaopatrujemy się w inne dni tygodnia. Długie kolejki do kas w soboty stały się normą w większości dużych sklepów.

Okazuje się, że najbardziej na zakazie handlu w niedzielę do tej pory ucierpiały centra, które jak podaje Retail Institute, straciły łącznie 9 mln klientów. Na tym ograniczeniu zyskały natomiast dyskonty oraz stacje paliwowe. Obroty tych pierwszych wzrosły o 7,2 proc., podczas gdy sprzedaż na stacjach zwiększyła się aż o 22,6 proc. Zdaniem ekspertów zaostrzone zasady w handlu jeszcze bardziej uderzą w sklepy, i to jak wynika z badań, najdotkliwiej w małe sklepy spożywcze.

6 KOMENTARZE

  1. Do Paweł baranem to ty może jesteś jak ci przeszkadza chodzenie po CENTRACH HANDLOWYCH to nikt ci nie zabrania to i ty nie zabraniaj komuś bo takie zachowanie jest nikomu nie potrzebne a ten kto pracuje to może zakupy zrobić i w niedzielę i jestem za tym żeby w niedzielę były centra czynne mimo że w takim pracuję bo za niedzielę miałam inny dzień wolny lub dodatkowe pieniądze, a teraz tego jest nam brak

  2. bardzo dobrze że w niedziele będą zamknięte sklepy – mniej wydamy kasy i spędzimy więcej czasu z rodziną… To jest dzień do odpoczynku dla każdego..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię