Odbudowali kolejny zabytkowy samochód

0

PIASECZNO Pasjonaci z grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare szeregi” przywrócili do życia kolejny samochód, który służył powstańcom podczas walk w Warszawie w sierpniu 1944 roku. Chodzi o Phanomena Granit 25H o wojskowym oznaczeniu Ksz-31, zdobytego w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 roku


Zdobyty na Niemcach samochód w sierpniu 1944 woził po terenie Śródmieścia rannych i zaopatrzenie

Ten niemiecki pojazd produkowany był w latach 1931-47 w wielu różnych wariantach. W wojsku niemieckim służył jako samochód sanitarny, wóz dowództwa czy wóz do przewożenia piechoty. Często poruszali się nim także wyjeżdżający do pożarów strażacy. Podczas okupacji nazywany był często „wanną” i budził strach, bo kojarzył się z łapankami. Zrekonstruowany przez grupę Historyczno-Edukacyjną „Szare szeregi” Phanomen Granit 25H jest jedynym takim pojazdem w Europie. Co więcej, jest samochodem zabytkowym, bo 70 proc. użytych do jego odbudowy części jest oryginalnych.
Przygotowywaliśmy się do tego projektu przez trzy lata. Prace zaczęliśmy w listopadzie ubiegłego roku, by skończyć je w czerwcu – mówi Zbigniew Rowiński, założyciel grupy i zapalony rekonstruktor. – Ramę i większość części kupiliśmy w Czechach. Mamy oryginalną syrenę, lampę przeciwlotniczą, błotniki przednie, części zawieszenia – wylicza.
W aucie zamontowano silnik diesla o mocy 73 KM, który pochodzi z Lublina. Zrekonstruowany pojazd może zabrać 10 żołnierzy, dowódcę i kierowcę. Swój chrzest bojowy miał kilka dni temu, kiedy to brał udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W ogóle ostatnie dni były dla członków grupy niezwykle pracowite. 30 lipca rozłożyli barykady na skwerze Lacherta na Woli, gdzie spędzili trzy dni realizując projekt „Bądź sprawny jak Zawiszak”. 31 lipca brali udział w apelu poległych przy Pomniku Powstańców przy ul. Długiej, a 1 sierpnia wystawili poczty sztandarowe na Powązkach (przy kwaterach batalionu Zośka i Szarych Szeregów). Do tego doszły dwa pikniki historyczne na Targówku i Pradze Północ. Grupa z Jazgarzewa już szykuje się do obchodów święta Wojska Polskiego oraz Cudu nad Wisłą. 13 sierpnia odbędzie się wymarsz 236. pułku piechoty na bój pod Ossowem, 14 sierpnia zaplanowano piknik edukacyjno-historyczny z pokazami dynamicznymi pojazdów w Radzyminie (będzie można zobaczyć tam na żywo zrekonstruowanego Phanomena Granit 25H), a 15 sierpnia odbędzie się rekonstrukcja historyczna bitwy pod Ossowem, w której wsławił się mieszkaniec Jazgarzewa, podporucznik Mieczysław Zygfryd Słowikowski.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię