Odbyła się dyskusja dotycząca koncepcji sali widowiskowej i nowego ratusza

0

PIASECZNO Tydzień temu pisaliśmy o koncepcji sali teatralno-widowiskowej i nowego ratusza w centrum miasta. We wtorek w gminie odbyła się dyskusja pokonkursowa dotycząca tego założenia. W spotkaniu wzięły udział władze gminy, architekci i mieszkańcy


Temat nowej sali teatralnej czy teatralno-kinowej jest obecny już od kilkunastu lat – przypomniał burmistrz Daniel Putkiewicz. – Kiedyś była koncepcja stworzenia takiego założenia na terenie stacji kolejki wąskotorowej. Potem zaczęliśmy zastanawiać się nad inną lokalizacją.

Burmistrz przypomniał, że do sali w pewnym momencie doszedł także nowy ratusz, bo obecny nie spełnia wymogów technicznych dotyczących chociażby ochrony przeciwpożarowej. W końcu stanęło na tym, że sala i ratusz powinny znaleźć się w centrum, choć w pewnym momencie pojawił się pomysł wybudowania tych obiektów na obrzeżu Piaseczna.
Rozpisano konkurs na opracowanie koncepcji nowego założenia. Wygrało go konsorcjum firm – JSK Architekci i HPP Architekten. Zwycięskie pracownie liczą, że podpiszą z gminą umowę na wykonanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Wprowadzenie do dyskusji z mieszkańcami zrobił przewodniczący jury, które oceniało projekty. Konkurs był 2-etapowy. Zgłoszono do niego 20 prac. 5 przeszło do ścisłego finału. Potem wyłoniono z nich najlepszy projekt.
Spełniał on wymogi zamówienia i prezentował odpowiedni warsztat – podsumowano. Zanim oddano głos mieszkańcom, architekci krótko przedstawili zaprezentowane założenie. Mówili o historycznej parcelacji działek w centrum i budynkach, które pozostaną.
Chcemy, żeby to wszystko zostało połączone w jedną strukturę miasta – mówili. – Bliżej rynku zostanie usytuowana część kulturalna. Część administracyjna znajdzie się bliżej istniejącego ratusza i sądu.

Jakie były założenia przedstawione przez gminę odnoście tego obiektu? – zapytał pan Jarosław, jeden z mieszkańców. Burmistrz Putkiewicz wyjaśnił, że chodziło o wybudowanie sali teatralno-widowiskowej i ratusza we wskazanej lokalizacji i zgodnie z planem miejscowym.
Czy wiadomo więcej na temat samej sali? – pytał inny mieszkaniec. Architekci odpowiedzieli, że zmieści się w niej ponad 500 osób i będzie miała składane trybuny, co spowoduje, że będzie można przebywać w niej też na stojąco (wówczas zmieści się około 1000 osób). Co ciekawe, w budynku znajdzie się też mniejsza sala kameralna na około 200 osób, otwierana na park.
Nowy budynek nie wpisuje się w pierzejowy charakter naszego miasta, czy można to jeszcze zmienić? – pytała pani Anna. Architekci tłumaczyli, że nowe założenie w rzeczywistości będzie tworzyło pierzeję.
Spójna jest wysokość budynków, akcentowanie wejść, spójne są linię zabudowy. Zaakcentowaliśmy też wejście do ratusza – wyjaśniał Piotr Bury z JSK Architekci. Daniel Putkiewicz dodał, że zaproponowana koncepcja, mimo że jest nowoczesna, to mu się podoba.
Fajne są przejścia do parku – zauważył. – Jestem zwolennikiem architektury, która po wielu latach nadal jest atrakcyjna. Myślę, że w tym przypadku tak właśnie będzie.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się, że pod budynkiem znajdzie się podziemny parking na około 120 samochodów. Dlatego architekci nie boją się korków na ul. Sierakowskiego. – Większość widzów i tak będzie musiała dojeżdżać tu komunikacją miejską – podsumowano.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię