Odczarować komiks!

0

PIASECZNO W najbliższą niedzielę po raz trzeci odbędzie się festiwal komiksowy. Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza nie tylko entuzjastów historyjek obrazkowych, ale także wszystkich, którym komiksy są obce lub kojarzą się jedynie z literaturą dla dzieci

III Festiwal Przystanek Komiks odbędzie się w Przystanku Kultura przy pl. Piłsudskiego 9.
Komiksy czytałem w dzieciństwie, ale później na wiele lat straciłem kontakt z tym medium – przyznaje organizator i pomysłodawca Festiwalu Przystanek Komiks, Aleksander Ryszka. – Wróciłem do nich jako dojrzały odbiorca, z bagażem doświadczeń, jako malarz i czytelnik literatury. Komiks to tylko forma, bo treść, podobnie jak w filmie, może być dowolna – także ambitna i wyrażona w artystyczny sposób.
Historyjki obrazkowe wciąż przez wiele osób utożsamiane są z literaturą dla dzieci lub medium dla mniej wymagających dorosłych.
To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – przekonuje Aleksander Ryszka. – Ideą piaseczyńskiego festiwalu jest „odczarować komiks”, pokazać jego bogactwo i różnorodność. Chcemy zachęcić do lektury komiksów także te osoby, które się z nimi dotąd nie zetknęły.

Warsztaty dla dzieci, atrakcje dla kolekcjonerów

Tegoroczny program festiwalu zapowiada się imponująco. Rozpocznie się o godzinie 11 warsztatami dla dzieci w wieku 6-9 lat, poprowadzonymi przez Berenikę Kołomycką, autorką przygodowo-obyczajowej komiksowej serii dla dzieci „Malutki Lisek i Wielki Dzik”. Warsztaty dla starszych (10-14 lat) przewidziano w godz. 13 – 14.30.
Ciekawym punktem festiwalu będzie spotkanie z Markiem Kasperskim, znawcą sztuki komiksu, właścicielem Galerii Artkomiks, rzeczoznawcą z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie sztuki komiksu.
– Rynek komiksowy się rozwija – mówi Aleksander Ryszka. – Pojawia się coraz więcej kolekcjonerów, którzy inwestują z zakup oryginalnych plansz komiksowych.

Oko w oko z oryginalnymi planszami

O godzinie 16.30 odbędzie się rozmowa z Anną Krztoń, twórczynią jednego z najlepszych ubiegłorocznych komiksów „Weź się w garść”. Spotkaniu z utalentowaną autorką będzie towarzyszyć wystawa jej prac. Gdy dziś odwiedziliśmy Przystanek Kultura, Anna Krztoń akurat pracowała nad muralem.
– Nie fotografujmy całego, żeby odwiedzający wystawę mieli niespodziankę – poprosiła. Chwilę później wybierała oryginalne rysunki z komiksu „Weź się w garść”, które zostaną wyeksponowane na wystawie. Wśród nich pojawią się także próbne kadry, które ostatecznie nie trafiły do komiksu.
– Scenariusz pisało życie – mówi Anna Krztoń. – Początkowo planowałam inne zakończenie komiksu i część plansz nie zostało wykorzystanych.
W niedzielę będziemy mogli też podziwiać wystawę plenerową w Zakątku Kultury. „Bajka na Końcu Świata” zaprezentuje prace Marcina Podolca. Komiksy tego niezwykłego twórcy wydawane są m.in., we Francji, Hiszpanii i Niemczech.

Spektakl teatralny, którego nie można przegapić

Wisienką na torcie tegorocznej edycji festiwalu komiksowego będzie spektakl Teatru Śląskiego z Katowic. Będzie to adaptacja komiksu „Przygody Stasia i Złej Nogi” Tomasza Grządzieli – pełnej humoru, ale też nieco gorzkiej i wzruszającej opowieści o matce, która samotnie wychowuje niepełnosprawnego syna. To jeden z niezwykłych komiksów, który może przypaść do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Zanim doczekał się wydania książkowego, był dostępny w internecie. Można się z nim zapoznać tutaj.
Początek spektaklu o godzinie 19 w Sali Domu Kultury w Piasecznie, przy ul. Kościuszki 49. Bilety w cenie 25 zł dostępne są na stronie kulturalni.pl

Najlepsze piaseczyńskie komiksy i oferty wydawnictw

Tradycyjnie festiwalowi komiksowemu będzie towarzyszyć ogłoszenie laureatów konkursu na autorski komiks, który przeprowadzono wśród dzieci w trzech kategoriach wiekowych: 6-9 lat, 10-13 lat i 14-19 lat. Łącznie napłynęło 51 komiksów. Praca jury nie była łatwa ze względu na różnorodność zgłoszonych komiksów, nie tylko pod względem graficznym, ale i fabularnym.

Do konkursu plastycznego „Pokaż swój komiks” wpłynęło 51 prac. Laureaci zostaną nagrodzeni w niedzielę, 7 kwietnia o godz. 12.45

W godzinach 11-18.30 będą otwarte stoiska, na których wydawcy zaprezentują swoje oferty. Będzie można zakupić m.in. komiksy z Kultury Gniewu, Timof i cisi wspólnicy czy ziny autorstwa Anny Krztoń.

Kamil Staniszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię