Oddali hołd wielkiemu pisarzowi

2

KONSTANCIN-JEZIORNA Od poniedziałku do środy uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Konstancinie-Jeziornie obchodzili Dni Patrona Szkoły. Przygotowano sporo atrakcji i niespodzianek, w tym konkurs literacki o pióro wybitnego pisarza, w którym triumfował Antoni Jaworek

Obchody dni Władysława Reymonta (pisarz zmarł 5 grudnia 1925 roku w wieku 58 lat) rozpoczął pokaz mody z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Jury zdecydowało, że najoryginalniej zaprezentowała się Wiktoria Stasiak z klasy Id. Z kolei szkolny turniej koszykówki wygrali uczniowie z klasy Ic. Oprócz tego rozegrano pokazowy mecz uczniowie-nauczyciele. Tym razem lepsi okazali się pedagodzy.
We wtorek klasy pierwsze i drugie wzięły udział w grze terenowej, która rozpoczęła się na terenie szkoły, a zakończyła w Parku Zdrojowym.
– Było zimno, trudno, ale daliście radę – zwrócił się do uczniów Daniel Zygmunt, nauczyciel historii. – Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.
Wśród klas pierwszych najlepiej zaprezentowała się Id, zaś wśród drugich – IIa. Zwieńczeniem obchodów Dni Patrona Szkoły była uroczysta, środowa gala w Hugonówce, podczas której rozstrzygnięto X Powiatowy Konkurs Literacki „O pióro Reymonta”. Tym razem tematem przewodnim konkursu był cytat z „Ziemi obiecanej” – Człowiek nie może żyć tylko dla siebie – nie wolno mu tego pod grozą własnego nieszczęścia.
– Niektóre prace były naprawdę bardzo dojrzałe warsztatowo – ocenił Daniel Zygmunt. – Ale były też takie, które przypominały… szkolne wypracowania.
Pierwszą nagrodę w konkursie zdobył Antoni Jaworek, drugie miejsce zajęła Zosia Dobroszyńska, a trzecie – Ewa Podgórna. Nagrody wręczyła Ewa Lubianiec z zarządu powiatu piaseczyńskiego. Wkrótce potem odbyła się krótka część artystyczna, podczas której uczniowie odegrali trzy sceny z najsłynniejszych powieści Władysława Stanisława Reymonta, w tym „Ziemi obiecanej” i „Chłopów”, za których otrzymał w 1924 roku literacką nagrodę Nobla. A już w najbliższy poniedziałek delegacja szkoły wybierze się na Powązki, aby uczcić 97. rocznicę śmierci swojego patrona.

TW

2 KOMENTARZE

  1. Dziękuję wszystkim za możliwość rywalizacji literackiej!
    W tym roku ja zasłużyłem na wyróżnienie, może w następnej edycji to będziesz Ty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię