Odnoszą sukcesy w nietypowej dyscyplinie

1

LESZNOWOLA Przy Szkole Podstawowej w Nowej Iwicznej powstała pierwsza na terenie gminy i druga w powiecie piaseczyńskim drużyna korfballa. To koedukacyjna 8-osobowa gra, w której punkty zdobywa się wrzucając piłkę do kosza, znajdującego się 3,5 m nad ziemią


W drużynie korfballowej gra czterech mężczyzn i cztery kobiety. Nie ma podziału na pozycje, bo gra toczy się strefowo. Zmiana stref następuje po każdych dwóch zdobytych punktach. Boisko ma wymiary 20×40 m i podzielone jest na strefy ataku oraz obrony, na których znajdują się kosze. Wygrywa ta drużyna która, podobnie jak w koszykówce, zdobędzie najwięcej punktów (każdy kosz liczony jest za jeden punkt). Różnica polega na tym, że gra toczy się 360 stopni wokół kosza, nie ma on tablicy i jest umieszczony na wysokości 3,5 m. Mecz składa się z czterech kwart po 10 min. Piłkę zawodnicy przekazują sobie poprzez rzucanie. Nie wolno biegać z nią, kozłować, wyrywać z rąk. Przewinienia kończą się rzutem wolnym lub karnym.

Drużynę, która powstała w Nowej Iwicznej tworzą uczniowie piątych i szóstych klas.
Trenujemy od września ubiegłego roku – mówi Anna Paszkowska-Nestorowicz, nauczycielka wychowania fizycznego. – Aktualnie treningi odbywają się w ramach zajęć sportowych w szkole. Chcielibyśmy rozwinąć się na tyle, aby mieć dzieci we wszystkich kategoriach wiekowych – U9, U11, U13 i U15. Szukamy sponsorów, którzy mogliby wesprzeć nas finansowo. Potrzebujemy środków przede wszystkim na zakup sprzętu.

Nastolatki, żeby było im łatwiej, grają w monokorfball, czyli odmianę korfballa bez podziału na strefy i w mniej licznych drużynach. Kosze też zawieszone są na niższej wysokości. Dzieciaki szybko przyswoiły zasady gry i mają już nawet na koncie pewne sukcesy.
W listopadzie zdobyliśmy trzecie miejsce w Otwartych Mistrzostwa Mazowsza w Quatro Korfballu, które odbyły się w Warszawie – mówi Anna Paszkowska-Nestorowicz.
Natomiast w ostatnią sobotę 24 lutego w Jadwisinie koło Serocka odbyły się Mistrzostwa Polski w Korfballu w kat. U13, organizowane przez Polski Związek Korfballu. Tu zajęliśmy też trzecie miejsce.

A już 16 marca w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Nowej Iwicznej odbędzie się III runda Pucharu Polskiego Związku Korfballu. Po raz pierwszy taki turniej odbędzie się w gminie Lesznowola.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zobaczyć na czym polega ta dyscyplina – dodaje na zakończenie Anna Paszkowska-Nestorowicz.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię