Odnowiono kapliczkę na rozdrożu

6

LESZNOWOLA W lipcu odnowiono znajdującą się na styku gmin Piaseczno i Lesznowola figurkę Marki Boskiej, z którą wiąże się tragiczna historia z okresu okupacji. W sierpniu kapliczka została ponownie poświęcona


Poprzedni, większy remont wybudowanej w 1949 roku kapliczki odbył się 10 lat temu

Kapliczka znajdująca się na samym zakręcie, przy skrzyżowaniu ul. Orężnej, Leśnej i Krzywej na styku gmin Piaseczno i Lesznowola, została odnowiona ze środków z funduszu sołeckiego.
– Fachowcy na nowo otynkowali ją i odmalowali. Położyli też nową kostkę i zrobili nowy płotek – mówi Elżbieta Łuczak, która od lat opiekuje się tym miejscem. Obok na słupku umocowano granitową tabliczkę pamiątkową (w tym roku kapliczka kończy 70 lat). Ustawiono też niewielką, solarną latarnię.


Na temat kapliczki, która została wzniesiona w 1949 roku przez mieszkańców wsi Orężna istnieje wiele ustnych, nieco różniących się od siebie przekazów. Pewne jest to, że została ona zbudowana dla upamiętnienia mieszkańców wsi zamordowanych przez hitlerowców w październiku 1944 roku.
– Ówcześni mieszkańcy naszej miejscowości chcieli też podziękować Matce Boskiej, że udało im się przetrwać ciężki okres okupacji – dodaje Elżbieta Łuczak.
Co ciekawe, mimo że kapliczka stoi na terenie Piaseczna, opiekują się nią mieszkańcy sołectwa Łoziska-Jazgarzewszczyzna. Ponownego poświęcenia figury (pierwsze odbyło się jeszcze w 1949 roku) dokonał ksiądz prałat Tadeusz Huk, proboszcz parafii w Zalesiu Dolnym.

TW

6 KOMENTARZE

  1. To piękna sprawa, że mimo zawieruchy wciąż są ludzie, którzy pamiętają o takich miejscach. „Jeszcze Polska nie zginęła…..”
    BRAWO!

    • TO akurat Watykan -Jaka Polska?
      Gdyby tak było to miałbyś Światowida/Peruna- a nie zagranicznika wciśniętego ogniem i mieczem. Zawierucha to była-stosiki pamiętasz ? i inne takie ciekawostki ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię