GÓRA KALWARIA Wszystko wskazuje na to, że jeden z bardziej eksponowanych fragmentów centrum miasta w ciągu trzech miesięcy całkowicie zmieni oblicze. W przyszłym tygodniu władze gminy planują podpisanie umowy na przebudowę skweru u zbiegu ul. Dominikańskiej i 3 Maja


To już drugie podejście do tej inwestycji. Skwer sąsiadujący z wyremontowaną pod koniec 2015 roku odnogą ul. Dominikańskiej już rok temu miał stać się najbardziej reprezentacyjnym terenem zielonym Góry Kalwarii. Jednak potencjalni wykonawcy domagali się – zdaniem gminy – wygórowanego wynagrodzenia.

Tym razem jest inaczej. Firma z Warszawy zaproponowała, że przebuduje plac za niecałe 650 tys. zł, mniej niż spodziewali się włodarze. – Na przyszły tydzień planujemy podpisanie umowy – informuje Aneta Szeręga-Kochańska z Biura Zamówień Publicznych w ratuszu.

Jak ważne są skrawki zieleni w mieście pokazują ostatnie, upalne dni. Ławki – szczególnie te w cieniu drzew – często na skwerze przy Dominikańskiej są pozajmowane, a dzieci uwielbiają zabawę przy wodnej kurtynie.

Po całkowitej zmianie wizerunku, który ma nastąpić do 10 listopada tego roku, zielony plac ma się stać – wedle założenia gospodarzy miasta – ładnym i jeszcze chętniej odwiedzanym miejscem wypoczynku.
Głównym elementem skweru stanie się pokryta ceglastoczerwonym klinkierem aleja rozszerzająca się w kierunku kościoła na górce. Jeśli chodzi o teren zielony, powstaną szpalery żywopłotu, które oddzielą skwer od ruchliwej Dominikańskiej oraz przyulicznego parkingu. Pomiędzy rzędami przycinanych krzewów zostanie ułożona trawa z rolki (a wcześniej system jej podlewania).
– Na trawniku będzie można swobodnie usiąść lub położyć się – zapowiada Katarzyna Kochańska – kierowniczka referatu Remontów i Inwestycji magistratu w Górze Kalwarii.
Wzdłuż rzędów żywopłotu staną 23 ławki bez oparć, a w ich pobliżu stojaki na 17 rowerów. Nocą cały plac będzie dokładnie oświetlony. Szpalery krzewów zostaną podświetlone od dołu ponad 20 lampami zatopionymi w gruncie.

Tak skwer ma wyglądać nocą

Do skweru został dołączony teren przez lata zajmowany przez stację paliw, a w ostatnich miesiącach kupiony przez lokalny samorząd. W miejscu dawnego kiosku oraz dystrybutorów pozostanie trawnik.

Według zapowiedzi burmistrz Dariusza Zielińskiego w kolejnym etapie na skwerze powstanie element z wykorzystaniem płynącej wody. Nie będzie to tryskająca fontanna, bo wykonanie takiej planowane jest w przyszłości na rynku.

Jeśli dobrze pójdzie, jeszcze w tym roku przemianę przejdzie kolejny zielony plac w mieście  – przy ul. ks. Sajny, z płaskorzeźbą Adama i Ewy. Jednak wybór wykonawcy tego przedsięwzięcia się wydłuży, ponieważ firmy wyceniły prace zbyt drogo, dlatego przetarg ma być unieważniony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię