Odpowie za podpalanie łąk

2

PRAŻMÓW W ręce policjantów z Tarczyna wpadł 37- latek podejrzewany o podpalenie łąki w Gabryelinie

Policjantów o sprawie poinformował przypadkowy kierowca, który przejeżdżając przez miejscowość Gabryjelin zauważył podpalacza.
– Wielokrotnie wspólnie ze Strażą Pożarną apelujemy o zaprzestanie bezsensownemu wypalaniu traw – podkreśla nadkom. Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. – Ogień wbrew niektórym opiniom nie spowoduje użyźnienia ziemi. Przeciwnie. Zabija wszystkie istoty żywe potrzebne w ekosystemie, w tym odbiera życie przypadkowych zwierząt. Pożary traw zagrażają zarówno ludziom, jak i ich mieniu.
Wypalając właściciele ziemi narażają się na odpowiedzialność prawną, a w przypadku rolników grozi to również odebranie dotacji rolnej z Unii Europejskiej.
Niestety wciąż problem wciąż istnieje. Każdego roku po zimie trawy płoną niemal każdego dnia. Tak też stało się wczoraj w pobliżu miejscowości Gabryelin w gminie Prażmów. Na szczęście pożar udało się tu szybko ugasić dzięki 43-letniemu kierowcy, który przejeżdżając zauważył mężczyznę podpalającego suchą trawę na łące. Zawrócił, powiadomił straż pożarną i policję, a także sam włączył się do gaszenia pożaru.
Dzięki strażakom pożar szybko został ugaszony. Jak ustalili policjanci z Tarczyna, podejrzany o dokonanie podpalenia to 37-latek, który był pod wpływem alkoholu. Mężczyzna nie uniknie teraz odpowiedzialności karnej.
W powiecie piaseczyńskich pożarów traw odnotowano do wczoraj 306. Najwięcej w rejonie Góry Kalwarii – aż 160. Natomiast na terenie całego kraju od początku tego roku doszło już do 1,5 tysiąca pożarów lasów i 2,5 tysiąca podpaleń łąk i tzw. nieużytków. Z tymi pożarami łączą się nie tylko straty materialne, są też kolejne ofiary śmiertelne. Zniszczenia w ekosystemie mogą być nieodwracalne.
– Przypominamy, wypalanie traw jest zabronione! – apeluje policja. – Można stracić nie tylko dotację, grzywna może sięgać 5 000 złotych. A jeżeli wypalanie traw skończy się pożarem zabudowań , czy też będzie zagrażało życiu, zdrowiu lub mieniu w większych rozmiarów sprawcy takiego podpalenia grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności!

KPP/AB

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię