Odsiecz dla stolicy. 80. rocznica Powstania Warszawskiego

0

PIASECZNO Wczoraj w Piasecznie odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie przyciągnęło licznych gości, w tym przedstawicieli lokalnych władz oraz mieszkańców. Kulminacyjnym punktem obchodów było otwarcie wystawy „Na odsiecz powstańczej Warszawie”

Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. Starosta Piaseczyński Ewa Lubianiec, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie dr Tomasz Łabuszewski, ksiądz prałat Andrzej Krynicki oraz przedstawiciele lokalnych środowisk.

Znaczenie lokalnych działań
Burmistrz Piaseczna, Daniel Putkiewicz, w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie lokalnych działań w kontekście wsparcia Powstania Warszawskiego. Z kolei dr Tomasz Łabuszewski przypomniał, że choć Powstanie Warszawskie często postrzegane jest jako klęska, było manifestacją niezłomnego ducha narodu polskiego oraz próbą odzyskania wolności i godności w najtragiczniejszych okolicznościach.

Hołd Bohaterom
Po przemówieniach nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi działalność sztabu V Rejonu „Gątyń” VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej oraz żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych im. brygadiera Czesława Mączyńskiego.

Wprowadzenie do ekspozycji
Andrzej Kryński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, autor wystawy, wprowadził zebranych w tematykę ekspozycji. Podkreślił, że historia Powstania Warszawskiego to także historia dramatycznych prób przyjścia z pomocą walczącej stolicy. Prób podejmowanych przez terenowe struktury Armii Krajowej, w tym siły siedmiu podwarszawskich rejonów Obwodu VII „Obroża”. Wskazał również, że wyzwania stojące przed kierownictwem miejscowej konspiracji zmieniały się wraz z biegiem czasu i zmieniającymi się okolicznościami.

Wystawa „Na Odsiecz Powstańczej Warszawie”
Ekspozycja „Na odsiecz powstańczej Warszawie” przedstawia działania podwarszawskich struktur Armii Krajowej, koncentrując się na ich reakcji na trwające walki w stolicy oraz próbach wsparcia powstańców. Szczególną uwagę poświęcono Rejonowi V „Gątyń” (Piaseczno) i historii odsieczy z Lasów Chojnowskich.

Zwiedzanie i refleksja
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy mieli okazję zwiedzić wystawę i wysłuchać dalszych opowieści związanych z dramatycznymi wydarzeniami tamtych dni. Całe spotkanie poprowadził Sławomir Stępień z warszawskiego oddziału IPN.
Uroczystość była nie tylko okazją do upamiętnienia bohaterów Powstania Warszawskiego, ale także do refleksji nad niezłomnym duchem narodu polskiego i jego walką o wolność i godność. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, Gminę Piaseczno oraz Centrum Kultury w Piasecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię