Odsłonięto popiersie rotmistrza Witolda Pileckiego

2

PIASECZNO Dziś w południe, w 73. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, na patio IV LO przy ulicy Chyliczkowskiej odsłonięto popiersie bohatera, który od trzech lat jest patronem szkoły


Jak podkreśliła dyrektor liceum Barbara Chwedczuk, o ustawienie popiersia zabiegali sami uczniowie, zaś fundatorem postumentu była Rada Rodziców.
– W maju minęło 120 lat od urodzin rotmistrza Pileckiego, a dziś obchodzimy kolejną rocznicę jego śmierci – przypomniała pani dyrektor. – Jest to bohater wybrany na patrona naszej szkoły przez młodzież, bo to bohater na dzisiejsze czasy. Komuniści zamordowali go i skazali na wieczne zapomnienie. Dopiero dzięki rodzinie i żmudnej pracy Instytutu Pamięci Narodowej udało się przywrócić tej postaci należne jej miejsce w historii. Niech postać rotmistrza Witolda Pileckiego będzie dla was drogowskazem do dorosłości – zwróciła się do uczniów liceum pani dyrektor.
Popiersie bohatera wykonał rzeźbiarz Tomasz Jędrzejewski. Postument, na którym się ono znajduje, został zrobiony z granitu.
Artysta celowo ukazał Witolda Pileckiego jako człowieka młodego. Pogodny wyraz twarzy rotmistrza na dawać nadzieję – wyjaśniała Barbara Chwedczuk. Z kolei obecna na uroczystości Ewa Lubianiec z zarządu powiatu piaseczyńskiego podkreśliła, że popiersie znalazło się w pięknym miejscu, do którego idealnie pasuje.
– Życzę wam, abyście się z nim zaprzyjaźnili, słuchając jego historii i opowiadając własną – zwróciła się do młodzieży Ewa Lubianiec.

W uroczystości czynnie uczestniczyli też uczniowie liceum

Na uroczystości obecny był także przedstawiciel IPN-u, który opowiedział o rotmistrzu Pileckim, jego niezwykłym bohaterstwie i odwadze, zwieńczonej męczeńską śmiercią.
Była to postać ikoniczna, postać żołnierza niezłomnego, ale też męża i ojca, który podporządkował życie osobiste ojczyźnie – podsumował. Następnie ksiądz Andrzej Krynicki, proboszcz parafii św. Anny w Piasecznie dokonał poświęcenia popiersia, po którym nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi.

TW

2 KOMENTARZE

  1. Piękna historia – wspaniałego człowieka. Każdy z nas powinien zadać sobie to pytanie: Czy dzisiaj gotowy byłbym na takie poświęcenia? Czy dzisiaj gotowy byłbym oddać życie za wartości, które towarzyszyły rotmistrzowi?
    Bóg!
    Honor!
    Ojczyzna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię