Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych

0

GÓRA KALWARIA W sobotę 20 maja w Czersku odbył się II Ogólnopolski Piknik Rodzin Zastępczych, na który przybyło około 300 osób. Celem spotkania była integracja, połączona z promowaniem rodzicielstwa zastępczego


Organizatorką drugiego już zlotu rodzin zastępczych była Elżbieta Sawicka, mieszkanka Czerska, która sama prowadzi taką rodzinę.
Gościło u nas w sobotę około 25 rodzin z całej Polski, średnio w jednej rodzinie zastępczej jest od 6 do 15 dzieci – mówi pani Ela. – Internet sprawił, że możemy cały czas mieć ze sobą kontakt, jednak nic nie zastąpi spotkań „na żywo”, podczas których możemy wymieniać doświadczenia, omawiać różnego rodzaju problemy i wspólnie szukać ich rozwiązania.
Elżbieta Sawicka podkreśla, że do rodzin zastępczych trafiają dzieci z różnego rodzaju obciążeniami fizycznymi i psychicznymi. Najczęściej pochodzą one z dysfunkcyjnych, patologicznych lub przemocowych rodzin.
– Dzieci te mają liczne dolegliwości, które najpierw trzeba właściwie zdiagnozować, a potem próbować je eliminować – tłumaczy nasza rozmówczyni.
Wszyscy uczestnicy pikniku zgodnie przyznawali, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne. Podczas, gdy rodzice omawiali trudne codzienne sprawy, dzieci mogły korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji. Były dmuchańce i animacje prowadzone przez firmę Tik-Tak, zajmującą się organizacją i obsługą imprez. Oprócz tego można było porozmawiać z postaciami z bajek czy przejechać się na kucyku. Na miejscu był także grill, lody i wata cukrowa, a firma McDonald’s ufundowała dla dzieci specjalne zestawy. Na pikniku gościł również burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski (gmina dofinansowała imprezę kwotą 5 tys. zł), który chętnie rozmawiał z uczestnikami zlotu.
Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt – mówi Elżbieta Sawicka. – Tego typu spotkania są bardzo potrzebne, dlatego już planujemy następne.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię